03.11.2022 | 09:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Česko přispěje 124 milionů korun na ochranu přírody v rozvojových zemích

Česká republika v dalších letech přispěje zhruba 124 milionů korun do Globálního fondu životního prostředí (GEF), rozhodla vláda. GEF poskytuje dotace a granty na projekty ochrany životního prostředí v rozvojových zemích. Peníze půjdou z rozpočtu Ministerstva životního prostředí, které návrh předložilo.

„Ministerstvo počítá pro GEF s poskytnutím necelých 124 milionů korun do roku 2026,“ vysvětlil Ondřej Charvát z MŽP. Ročně tak Česko přispěje kolem 30 milionů korun. „Finance půjdou z rozpočtové kapitoly MŽP, to znamená, že bez dodatečných nároků na státní rozpočet,“ sdělil Charvát. „V minulém období 2018–2022 se ČR zavázala uhradit 122 milionů korun,“ dodal.

GEF vznikl v roce 1991 jako pilotní program Světové banky. Poskytuje peníze na projekty, které mají v rozvojových zemích pomoci v boji s dopady změny klimatu, ochranou biodiverzity, vod i ozonové vrstvy. Cílem podpořených počinů je také například snížení znečištění a omezení poškození půd.

Projekty jsou financovány prostřednictvím svěřeneckého fondu GEF (GEF Trust Fund), který nahradil původní fond z pilotního období v letech 1991 až 1994. Světová banka slouží stále jako správce fondu.*

Zdroj: ČTK

Foto Jiliang Gao, www.wikipedia.org

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down