České květinářství v roce 2021

Úvodem článku uvedu obecné ekonomické ukazatele za uplynulý rok. Podle ČSÚ dosáhla Česká republika v roce 2021 přírůstku hrubého domácího produktu (HDP) 3,3 %. Oficiální údaj o roční inflaci v tuzemsku za rok 2021 byl vyčíslen na +3,8 %. V souvislosti s doznívající pandemií covidu to lze považovat za úspěch, ale je to třetí nejvyšší přírůstek inflace v historii ČR.

Jako zajímavost uvádím, že celkový HDP za ČR v roce 2021 činil podle ČSÚ 6,1 bilionu Kč, na jednoho obyvatele tedy vychází podíl na 583 mil. Kč. Ještě příznivěji vyšly údaje o spotřebě květin – meziroční přírůstek 11,8 % je nejvyšší od roku 1999.

Hodnota produkce květin dosáhla v roce 2021 téměř 2,8 mld. Kč, meziročně je to +18,9 %. Zásadní vliv na dosažení takto příznivého výsledku má možnost neomezeného prodeje květin po celý rok i v době covidových opatření. Druhým příznivým parametrem byl zájem spotřebitelů květiny kupovat, ozeleňovat své byty a zvelebovat zahrádky v době mnohých omezení. Třetím příznivým vlivem byl nedostatek květinářského zboží v Evropě s dopadem na cenovou hladinu květin.

Nárůst hodnoty tuzemské produkce není jen výsledkem zdražení, ale byl ovlivněn těmito souvislostmi:

  • v porovnání s rokem 2020 nedošlo v předjaří k likvidaci neprodaných květin v hodnotě asi 100 až 120 mil. Kč, tj. vliv asi 5 %;
  • během roku 2021 přirostla výroba květin v množstevním vyjádření asi o 2–3 %;
  • zbývajících 10 % připadá na přírůstek prodejních cen, které pokrylo zvyšování výrobních nákladů.

Snaha pěstitelů využít zájmu o květiny zvýšenou produkcí ještě zvýraznila potíže s pracovní silou – nemocnost, péče o děti, karantény, testování apod. omezovaly časově stávající pracovní síly a nové se jen těžko hledaly. Ani se zahraničními pracovníky to nebylo jednoduché, někteří nemohli přes hranice a vyřizování formalit stále probíhalo pomalu. O hledání práce ze strany propuštěných lidí z uzavřených podniků jsem od květinářů neslyšel.

Struktura pěstovaných skupin květin se ani v této situaci nezměnila. V objemu produkce zůstala na první pozici skupina záhonových a balkónových květin s produkcí 1,36 mld. Kč, meziročně přírůstek o 7,5 %. Její podíl na květinářské produkci dosáhl 50 %. Na druhé pozici zůstala tradiční skupina hrnkové květiny s produkcí 840 mil. Kč, přírůstek 5,7 %. Podíl na produkci květin je 30,5 %. Zbývajících 19,5 % produkce květin si rozdělily ostatní skupiny.

Text Ing. Zdeněk Nachlinger, Průhonice

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 8/2022 s tématem měsíce Květinářství a školkařství.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down