18.06.2017 | 11:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

České květinářství v roce 2016

Všechny ekonomické ukazatele České republiky vykazují za rok 2016 slušné výsledky. Ekonomice se daří, vláda rozdává peníze všemi směry, spotřebitel utrácí. Podobně příznivě lze stručně shrnout i výsledky našeho květinářství, které je na koupěschopnosti spotřebitele velmi závislé.

Na rozdíl od hodnocení minulých let vlastní produkce rostla výrazně pomaleji, než dovozy ze zahraničí. Vyšší ceny dovezených květin ovlivňují příznivě cenotvorbu naší produkce a jsou příslibem i nadále. Další komentář najdete v kapitole o dovozech.

Trendy vývoje vlastní výroby po skupinách se příliš nemění, stále výrazně přibývá podíl záhonových a balkonových rostlin. Naopak i nadále klesá i tak nízký podíl řezaných květin.

Velikost výrobních ploch se víceméně nemění – sice přibývají novostavby, ale současně se vyřazují plochy staré, resp. se omezuje jejich využívání během roku. V roce 2016 se realizovaly projekty modernizace zemědělského majetku, v našem případě skleníků. I když šlo především o modernizace stávajících ploch, může se modernější zázemí projevit růstem produkce v budoucnosti. Dalším přínosem mohou být úspory výrobních nákladů v nich – především energie a osobní náklady.

Text

Ing. Zdeněk Nachlinger,

Průhonice

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 6 /2017.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down