16.05.2016 | 07:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

České jahody se dotují, chybí jim však větší propagace

Již posedmé uspořádaly Unie ovocnářů severočeského regionu a Jahodárna Hanč Vraňany přátelské setkání pěstitelů jahodníku. Na půdě České zahradnické akademie Mělník, střední školy a vyšší odborné školy, se pěstitelé dozvěděli od odborníků aktuální informace, možnosti ochrany jahodníku a zajímavosti z oboru.
Ing. Martin Ludvík hovořil ve své přednášce o podporách pro pěstitele jahodníku. Z Podpůrného garančního a rolnického a lesnického fondu (PGRLF) mohou čerpat dotace z celkem 13 programů. Jedním z nich je i program Zemědělské pojištění. V loňském roce bylo možné získat 50 % dotace ze zaplaceného pojištění. Letos se s ohledem na rozpočet předpokládá sazba ve stejné výši.

 

Ing. Ludvík upozornil, že je nutné podat žádost už před úhradou první splátky. Žádosti lze nově zasílat na PGRLF i elektronicky, úhrada pojistného musí být zaplacena do 30. října.

Z přímých plateb SAPS se základní platbou 3543 Kč/ha v roce 2015 platí od loňska také podpora vázaná na produkci ovocných druhů s vysokou pracností, kam jahodník patří. V letošním roce lze do 15. května podat tzv. jednotnou žádost na SZIF do Oddělení příjmu žádostí a LPIS. O podporu mohou žádat pěstitelé s minimální výměrou plochy jeden hektar a s minimálním počtem 20 000 kusů jedinců/ha, sadba nemusí být certifikovaná. Z dřívějších podmínek bude zrušeno stáří porostu do tří let od výsadby. Předmětná plocha musí být vedena v evidenci využití půdy nejméně ode dne doručení žádosti do 31. srpna a zároveň platí povinnost žadatele prokázat minimální úroveň vlastní produkce – min. 3,5 t/ha. Dále je nutné předložit na formuláři SZIF nejpozději do 31. ledna následujícího roku objem vlastní produkce podle druhů a účetní a daňové doklady za období 1. leden až 31. prosinec příslušného kalendářního roku za uskutečněný prodej vlastní produkce, případně doklady za období od 1. ledna do 31. prosince příslušného kalendářního roku prokazující objem vlastní produkce využitý při dalším zpracování, včetně výrobních kalkulací. Za rok 2015 tak jahodáři získali na každý hektar částku 9492 Kč/ha, která jim bude vyplacena v průběhu dubna. Loni bylo podáno celkem 44 žádostí na plochu 252 hektarů jahodníku.

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 5/2016.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down