20.12.2022 | 10:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Česká Semínkovna předá své know-how o pěstování Moldavsku

Česká iniciativa Semínkovna získala Challenge Fund grant 2022 ve výši 35 000 amerických dolarů (zhruba 799 800 korun) na podporu projektu tvorby semínkových knihoven v Moldavsku. Jde o společný projekt spolku Semínkovna a moldavské organizace Moldavská zahrada (Gradina Moldovei). Grant uděluje Rozvojový program OSN ve spolupráci s ministerstvem zahraničních věcí českým řešením pro cíle udržitelného rozvoje. Semínkovna byla oceněna za svou snahu rozšířit trend domácího semenaření, a to nejen v České republice, ale i v zahraničí, sdělil spolek v tiskové zprávě.

Semínkovny, tedy semínkové knihovny, fungují jako místa, kde si lidé vyměňují osiva ze svých zahrad. Jejich smyslem je mimo jiné nadchnout své návštěvníky k produkci semínek z vlastní úrody. Svou zkušenost zároveň uplatňují i v zahraničí. "Našim cílem je podpořit dosavadní snahu našeho místního partnera, který se dlouhodobě zasazuje o zachování lokálních moldavských odrůd zeleniny a zahradních plodin," řekla ke spolupráci s Moldavskou zahradou Klára Hrdá, zakladatelka iniciativy Semínkovna. Iniciativu zastřešuje stejnojmenný spolek Semínkovna, ve kterém je Hrdá jednatelkou.
První česká semínkovna vznikla v roce 2015 v knihovně České botanické společnosti v Benátské ulici v Praze. Momentálně je jich v Česku a na Slovensku více než 200. Do semínkoven může přijít kdokoli, i úplný začátečník. Donesené osivo musí být zdravé, reprodukovatelné a řádně označené. Vyměňovat by se neměla osivo hybridní či semínka rostlin invazivních nebo chráněných autorskými právy.
Challenge Fund grant cílí na předávání české odborné znalosti a inovace do partnerských zemí, ke kterým patří Bosna a Hercegovina, Etiopie, Gruzie, Kambodža, Moldavsko a Zambie. Grant zároveň usiluje o dlouhodobou udržitelnost takzvaného českého know-how v daných zemích.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down