11.09.2023 | 02:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Česká republika se blíží využití evropských fondů na 100 %

České republice se podařilo snížit riziko možného nedočerpání finančních prostředků z fondů EU za programové období 2014–2020 z pěti miliard korun na aktuálně jednu miliardu. Jde přibližně o 0,2 % z celkových 650 miliard, které měla České republika v končícím období k dispozici. I o tom hovořili ministři Rady pro fondy Evropské unie společně s dalšími partnery na jednání, které vedl místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.

„Významnou roli v této úspěšné snaze sehrála pečlivá a systematická práce zaměstnanců ministerstev, kteří spravují jednotlivé operační programy, a také kolegů z Národního orgánu pro koordinaci Ministerstva pro místní rozvoj. I nadále budeme usilovat o to, aby se vyjednané finanční prostředky plně využily. Dlouhodobě jsme z celé sedmadvacítky na předních příčkách v čerpání unijních peněz,“ uvedl ministr Ivan Bartoš.

Poslední projekty podpořené v rámci období 2014–2020 musí být dokončeny do konce roku 2023. K 31. srpnu 2023 bylo příjemcům proplaceno 607 miliard korun, tj. 93 % celkové vyčleněné částky. Nejvyšší podíl proplacených prostředků vzhledem k celkovému finančnímu objemu programu vykázal OP Výzkum, vývoj a vzdělávání.

V novém programovém období 2021–2027 byly do konce srpna 2023 v rámci vyhlášených výzev zaregistrovány žádosti o podporu ve výši 259 miliard korun, což činí 51 % celkové vyčleněné částky. Nejvyšší podíl zaregistrovaných finančních prostředků k celkovému objemu programu vykázal OP Zaměstnanost+.

Na jednání ministři hovořili také o nadcházejících aktivitách probíhajícího českého předsednictví zemím Visegrádské čtyřky v oblasti politiky soudržnosti.

Zdroj: MMR

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down