Češi a Bavoři společně vybudovali stovky kilometrů turistických tras

Třináct. Tolik vybraných projektů nabízí nová mapa Vzorové projekty přeshraniční spolupráce v česko-bavorském pohraničí v období 2014–2020, kterou připravilo Ministerstvo pro místní rozvoj. Týkají se mnoha odvětví. Figurují mezi nimi projekty z oblastí vědy a výzkumu, ochrany životního prostředí, vzdělávání, cestovní ruchu nebo institucionální spolupráce.

„Protože se blíží doba prázdnin a dovolených, máme pro vás zajímavé tipy na výlety. Díky přeshraniční spolupráci jsme dovedli do zdárného konce například Zlatou stezku, která je se svými 285,3 kilometry nejdelší turistickou trasou v Česku,“ vysvětlil náměstek pro řízení sekce evropských a národních programů Zdeněk Semorád. Doplnil také, že vede z Českých Žlebů nacházejících se na hranici Bavorska a Jihočeského kraje až do Chodové Plané ležící na pomezí Plzeňského a Karlovarského kraje a že spolu s přeshraničními úseky dává na dohromady 631 kilometrů moderních tras.

Do realizace projektů se zapojil i Mikroregion Šumava-západ. Vybudoval několik naučných stezek v rámci projektu s poetickým názvem „Putování srdcem Evropy bez hranic.“ Jsou opatřeny QR kódy, díky kterým se turisté mohou dozvědět mnoho zajímavostí o regionu. QR kódy ale modernizace nekončí. Pokud si turisté nebudou s čímkoli vědět rady, mohou využít služeb informačního centra v šumavské Modravě.

Nositelé projektů nezapomněli ani na děti. Nedaleko Tachova se táhne dětská naučná stezka směrem na Světecký vrch, kde turisty provede populární Čtyřlístek. Myšpulín a jeho přátelé seznámí děti i dospělé s geologickou historií naší země. Unavené ratolesti si mohou sednout do dinosauří lebky a pořídit si nezapomenutelnou fotku. Na své si přijdou i milovníci výšek a výhledů. Společný projekt vdechl nový život věži zříceniny hradu Starý Herštějn na Domažlicku. Ta nabízí impozantní výhledy na Český les a sousední Bavorsko.

Rokem 2021 spolupráce zdaleka nekončí. „Češi a Bavoři se společně intenzivně připravují i na novou výzvu v podobě programu Interreg Bavorsko – Česko 2021–2027,“ uvedl Zdeněk Semorád. Pro tento program je připraveno téměř 100 mil. EUR. Navíc byl mezi prvními třemi přeshraničními programy, které Komise schválila. Má pět priorit: výzkum a přenos znalostí, přizpůsobení se změně klimatu a ochrana životního prostředí, vzdělávání, kultura a udržitelný cestovní ruch a lepší správa spolupráce.

Program Interreg Bavorsko – Česko 2021-2027 bude slavnostně zahájen 22. září 2022 s tím, že žadatelé mohou předkládat návrhy svých projektů do 14. prosince 2022.*

Zdroj: MMR

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down