24.09.2021 | 08:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ceny moštových jablek klesly o třetinu, důvodem je velká úroda v Polsku

Ceny moštových jablek od velkopěstitelů jsou letos zhruba o třetinu nižší než loni. Důvodem je velká úroda jablek na zpracování v Polsku a také to, že dosavadní potřebu moštáren saturovala neprodaná jablka z loňské sklizně v Polsku. Drobný výkup padaných jablek po vesnicích dosud nezačal. Uvedl to předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík.

"Cena moštových jablek je nejnižší od roku 2018, není o ně zájem," řekl Ludvík. Sadaři podle něj nyní dostávají za kilogram jablek na zpracování přibližně 2,50 koruny. Loni se ceny pohybovaly od 3,30 do 3,70 koruny za kilogram.

V Polsku, které je světovým hráčem na trhu jablečných džusů, podle ovocnářů zbylo z loňské sklizně kolem 300.000 tun jablek, která nakonec skončila ve zpracovnách. Velká úroda se čeká v polských extenzivních sadech produkujících jablka na mošt. Dostatek jablek by měli moštárnám nabídnout i čeští sadaři, protože jim letos část úrody poničilo krupobití a také houbové choroby.

Celková úroda jablek v Polsku by měla letos vzrůst o 22 procent na 4,17 milionu tun jablek. Polsko je s převahou největším producentem jablek v Evropě. Na druhém místě je Itálie, kde se letos čeká sklizeň 2,05 milionu tun jablek. V ČR by se letos mělo sklidit 111 535 tun jablek.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down