11.10.2004 | 02:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ceny moštových jablek jsou proti loňsku poloviční

Ceny moštových jablek jsou letos téměř o polovinu nižší než loni. Důvodem je velká nabídka plynoucí z velké úrody v zahrádkách a alejích, ale i kvůli značnému poškození sadů kroupami u velkopěstitelů. Zatímco loni výkupci drobným pěstitelům platili kolem 1,2 koruny za kilogram, nyní se ceny pohybují od 60 haléřů do jedné koruny.

Velké sběračské party z alejí od silnic již zmizely. Hlavní nápor jablečná stromořadí zažila na přelomu srpna a září, kdy měly zpracovny zájem o kyselá nedozrálá jablka a za kilogram dávaly i jednu korunu. I tak mnoho ovoce letos v alejích u cest zůstane. Jablka tam jsou malá a hodně poškozená strupovitostí a nevyplatí se je sbírat.
Vyšší cenu za moštová jablka dostávají sadařské podniky, protože jsou schopny dodat lisovnám naráz velké množství ovoce. U velkých sadařů se ceny pohybují od 1,40 do 1,70 koruny za kilogram, zatímco loni dostávali kolem 2,70 koruny. V meziročním vyjádření to pro sektor výroby jablek představuje snížení tržeb v řádu desítek milionů korun.
Většina moštových jablek jde ale ke zpracování za hranice, zejména do Německa. Česká republika je v moštových jablkách součástí středoevropského trhu, kde prim hrají Poláci. Ti jsou schopni dát ke zmoštování kolem milionu tun jablek, zatímco u nás se pohybujeme mezi 100 000 až 150 000 tunami.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down