22.11.2022 | 08:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ceny jablek jsou nejnižší za dva roky, důvodem válka a přebytek jablek z Polska

Aktuální ceny jablek v českých obchodech jsou v meziročním porovnání nejnižší za poslední dva roky, zcela se tak vymykají výraznému zdražování potravin v posledním roce. Důvodem zlevnění jablek je zahlcení trhu polskými jablky, která kvůli napadení Ukrajiny Ruskem nelze vyvézt na východ. Čeští ovocnáři kvůli nízkým cenám a ztrátovosti pěstování chystají další kácení sadů. Řekl to předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. Jablka jsou v Česku ovocem, kterého lidé spotřebují nejvíc.

Průměrná cena kilogramu jablek v českých obchodech v říjnu podle dat Českého statistického úřadu činila 35,42 koruny a byla meziročně nižší o dvě procenta. Proti říjnu roku 2020 byla nižší o deset procent. V akcích se jablka aktuálně prodávají za 15 až 20 korun za kilogram. Průměrná cena jablek od zemědělců podle ČSÚ v říjnu meziročně klesla o 12 procent na 13,1 koruny za kilogram. Průměrné zdražení potravin v obchodech podle statistiků v říjnu meziročně činilo 25,1 procenta, celková inflace byla 15,1 procenta.

"Ruský trh byl pro polská jablka papírově uzavřen sice již v roce 2014, ale skutečnou bariérou obchodu se stala až válka. K tomu byl uzavřen i obchod do Běloruska," uvedl Ludvík. Polská jablka, která dříve z naprosté většiny končila na východě, tak podle Ludvíka zůstávají na evropském trhu, čehož v tlaku na cenu využívají obchodní řetězce. Polsko je s roční sklizní kolem 4,5 milionu tun největších producentem jablek v Evropě. Česká sklizeň má být letos přes 130 000 tun.

Obchodní řetězce podle Ludvíka nejsou při přebytku jablek na trhu ochotné platit ovocnářům ceny pokrývající zvýšené výrobní náklady. "Je to začarovaný kruh, který nikdo nehodlá řešit," řekl Ludvík. Poukázal na to, že jednotný evropský trh v oblasti jeblek neexistuje, protože západoevropské země si na svůj trh polská jablka podle poznatků Ovocnářské unie nepustí.

Českým pěstitelům jablek nyní podle předsedy ovocnářů hrozí obrovské ztráty dané nízkými cenami a stále dražšími energiemi potřebnými ke skladování jablek po celou obchodní sezonu až do příštího léta. Prvním výsledkem nejistoty je podle Ludvíka to, že část úrody jablek letos pěstitelé nesklidili. "Současně se dál zrychlí úbytek sadů," řekl Ludvík.

Letos plocha všech intenzivních ovocných sadů meziročně klesla o šest procent na 12 225 hektarů z loňských 13 047 hektarů. "Přes zimu očekáváme vykácení nejméně desetiny sadů, takže na jaře 2023 bude v Česku kolem 11 000 hektarů sadů. Nové výsadby jsou na nejnižších hodnotách v novodobé historii," řekl Ludvík. V roce 1989 bylo v Česku 23 000 hektarů sadů.

Pěstitelé jablek letos dostali státní podporu ve výši 100 milionů korun, v přepočtu to u žadatelů činilo necelých 18 000 korun na hektar. Podle Ludvíka se tato kompenzace vztahovala na zvýšené náklady na skladování z úrody roku 2021 a nijak neřeší aktuální problémy sektoru.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down