23.03.2022 | 02:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ceny hnojiv jsou na maximech, potraviny zdraží o desítky procent

Světové ceny hnojiv jsou podle amerického Green Markets North America Fertilizer Price Indexu na historických maximech, když od začátku ruské invaze na Ukrajinu index vzrostl o 40 procent. V Evropě vzrostly ceny hnojiv jako čpavku, dusíku či dusičnanů o třetinu, uvedl analytik společnosti XTB Štěpán Hájek. Domácnosti podle něj pocítí růst cen hnojiv, obilovin nebo semen, které potraviny zdraží až o desítky procent.

„Ruská hnojiva jsou téměř všude. V roce 2021 bylo Rusko největším vývozcem dusíkatých hnojiv a druhým největším vývozcem draselných a fosforečných hnojiv na světě,“ uvedl Hájek. Ačkoliv nebyl obchod s Ruskem úplně zastaven, dovozci se Rusku vyhýbají, dodal. Podle Hájka na Rusko připadá 14 procent světového exportu hnojiv, což ve svém důsledku bude mít silný dominový efekt na trh s potravinami. Klíčovou složkou pro výrobu hnojiv je navíc plyn, jehož růst v Evropě vedl k omezení výroby, což výrazně prohloubí nedostatek hnojiv na trhu.

„Zatímco farmáři byli schopni v minulosti přenést vyšší ceny komodit na zákazníka, vysoké ceny hnojiv a jejich přetrvávající nedostatek mohou vést ke zničení poptávky,“ upozornil Hájek. Jen za měsíc únor rostly podle agentury OSN celosvětové ceny potravin meziročně o 20,7 procenta. Rostoucí náklady spolu v čele s napjatým trhem hnojiv, obilovin, semen a pokračujícími problémy s lodní dopravou podle něj ještě více prohloubí potravinovou krizi, podobně jako tomu bylo v roce 2007. Tentokrát se však krize nebude týkat především rozvíjejících se ekonomik, které většinu potravin dováží, ale nevyhne se ani Česku. "O desítky procent můžeme očekávat zdražení u potravin, jako je pečivo a ovoce, kde bude cítit vyšší cena obilnin nebo hnojiv nejvíce. Připlatíme si však také za zeleninu, maso a oleje," podotkl Hájek. Podle něj jsou však možnosti, jak se na růst potravin připravit a pomoci těm nejslabším vrstvám. „Po vzoru Polska můžeme snížit DPH, které snížilo sazbu z pěti na nula procent. V Česku činí sazba DPH na potraviny 15 procent, což je také výrazně nad sedmi procenty sousedního Německa. Postupem času tak může i klesat odbyt českých potravin, jelikož se lidé vydají na nákupy do zahraničí,“ míní Hájek.*

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down