Část Rudolfovy aleje v Olomouci ozdobí nové ornamentální záhony

Nové ornamentální záhony budou zdobit prostranství před historickou budovou restaurace Fontána ve Smetanových sadech v Olomouci. Zahradníci tímto způsobem ozdobí střední část Rudolfovy aleje, kde dříve ornamentální záhony byly. "Návrat ornamentů na celou alej však není možný. Jejich založení a především údržba je až čtyřikrát dražší než u stávajících celoročně kvetoucích a vůči suchu odolných záhonů," sdělil to mluvčí Výstaviště Flora Michal Poláček.

Ornamentální výsadba bude podle Poláčka na dvou záhonech u restaurace Fontána v místech, kde je vodotrysk. Zahradníci Výstaviště Flora Olomouc, které má správu městských historických parků na starost, tam vysázejí letničky doplněné o kobercové a solitérní trvalky. Na podzim pak odkvetlé letničky nahradí dvouletky a cibuloviny.

"Již delší dobu vnímáme požadavek části návštěvníků Smetanových sadů, jimž se stýská po dřívější ornamentální výsadbě na záhonech v hlavní Rudolfově aleji. Nyní pro ně máme dobrou zprávu, centrální část aleje budou právě takové záhony opět zdobit," uvedla ředitelka Výstaviště Flora Olomouc Eva Fuglíčková. Podoba záhonů bude podle ředitelky navazovat na tradici olomouckých ornamentálních záhonů a zároveň bude respektovat neformální styl trvalkových záhonů, které budou zdobit zbytek aleje.

Návrat ornamentů na všechny záhony v aleji Výstaviště Flora nyní neplánuje. "Důvodem je především současná ekonomická situace a přetrvávající sucho. Založení a údržba záhonů cibulovin a následně letniček v ornamentálním pojetí je výrazně dražší než u zbývajících záhonů na hlavní aleji. Ornamentální záhony vyžadují náročnější a častější proces výsadby, intenzivní závlahu a několikanásobné pletí," uvedla Fuglíčková

Štěrkové záhony nyní vyplňují značnou část Rudolfovy aleje a také veřejný prostor v některých olomouckých ulicích, přičemž jejich podobu ovlivňují moderní zahradnické trendy a převažující sucho. "U štěrkových záhonů jsme využili koncept plný květin odolných vůči suchu vyžadující minimální údržbu. Druhovou skladbu zde měli na starost profesionálové," dodala Fuglíčková. Na štěrkových záhonech kvete část rostlin téměř po celý rok.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down