25.04.2002 | 10:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

CARBOGREEN – technika pro obnovu a zakládání trávníků

O tom, že Italové jsou skutečnými mistry v udržování zelených travnatých ploch, není sebemenších pochyb. Avšak nejen italští zahradníci, ale i tamní průmysl, vyrábějící k tomu potřebnou techniku, se těší světovému uznání.

Proto lze jen uvítat, že český dovozce a prodejce PEKASS Praha má ve své nabídce zahradnické a komunální techniky další značku, opět italskou – CARBOGREEN.
Z programu uvedeného výrobce jistě našeho pečovatele o trávníky zaujmou především rekultivátory. Tedy kombinované stroje, které při jednom pojezdu kypří půdu, resp. trávník, do nastavitelné hloubky 5 až 22 cm, zkypřenou hmotu zahrnují a podle potřeby mohou současně zasít travní osivo a nakonec zasetou plochu uválet. Secí stroj i utužovací válec lze snadno odpojit. Podle potřeby lze volit prutový válec, nebo hladký válec, vyrobený z nerez-oceli. Tento malý „kombajnek“, nesený v tříbodovém závěsu traktoru, je vybaven zvláštním rotačním kypřičem poháněným vývodovým hřídelem traktoru. Ptáte se, v čem spočívá jeho zvláštnost? Totiž v tom, že proti dosavadním zvyklostem má obrácený smysl otáčení, tzn. že jeho tvarované, zahnuté nože krájejí půdu, či drn, chcete-li, zdola nahoru proti směru jízdy stroje. Podívejte se na schéma a povšimnete si zavěšené hrabice za rotorem kypřiče, která má rovněž zvláštní funkci. Stojí v cestě toku zpracovávané směsi zeminy a tuto na základě gravitace rozděluje. Hrabice zaráží větší a těžší komponenty, které jsou usměrňovány a padají na dno brázdy, zatímco lehčí, drobný substrát prochází hrabicí a vytváří jemnou, krycí vrstvu, do které, pokud je použit secí stroj, se současně vysévá osivo. Stroj tak vytváří ideální seťové lůžko, které je předpokladem následné úspěšné vegetace.
Avšak nejen tento technologický postup, ale i výsledky práce tohoto stroje jsou svým způsobem zajímavé; tím, že díky popsanému principu dokáže tento rekultivátor zapravit do půdy mimořádně velké množství kamene, jak je konečně patrné z dalšího obrázku (obr. 2). Bílá místa na trávníku nejsou květiny, ale kameny! Třeba však upřesnit, že výrobce doporučuje příp. kameny většího průměru než 10 – 12 cm, odstranit jiným způsobem. To jistě rádi tomuto stroji odpustíme, chceme-li mluvit o kulturním trávníku.
Ze sortimentu strojů CARBOGREEN si jistě lze dobře vybrat, neboť v současné nabídce nalezneme sedm základních modelů těchto rekultivátorů o šířce záběru od 0,9 do 2,16 metru, pro které lze využívat běžné i speciální traktory s doporučovaným výkonem motoru od 15 do 90 koní, pochopitelně – vybavené tříbodovým závěsem a běžným vývodovým hřídelem s frekvencí otáček 540 min-1.
Nakonec k možnosti užití těchto strojů. Jak z úvodu vyplývá – jsou jedinečné pro obnovu a zakládání trávníků, takže je lze využít všude, kde chceme udržovat zeleň, ať soukromou, či veřejnou, ve městech, jako na venkově, v parcích, či na hřištích, anebo všude tam, kde nám jde o zkrášlení našeho životního prostředí. Jistě najdou uplatnění v zahradnických službách, u technických služeb ve městech a v obcích, konečně i kolem průmyslových objektů nám mnohde ještě chybí příjemná zeleň.
Pro toho však, kdo třeba nehodlá hned investovat do nákupu nového stroje, ať z jakéhokoli důvodu, je zde připravena služba firmy PEKASS Praha, která tyto stroje nejen prodává, ale sama též poskytuje služby vlastní technikou.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down