23.06.2005 | 07:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Calypso - skvělý insekticid nejen do ovoce

Jedním ze zásadních předpokladů vypěstování dostatečného množství kvalitního ovoce je insekticidní ochrana. V některých případech jde až o naprosto limitující opatření, protože celá řada škůdců dokáže zlikvidovat valnou část produkce nebo radikálně snížit kvalitu sklizeného ovoce.

Proto nejen profesionální ovocnáři, ale i drobnější pěstitelé vyžadují vysoce spolehlivý insekticid se širokým spektrem účinnosti. Takový přípravek by však měl být zároveň bezpečný jak pro samotné uživatele, tak i pro necílové organismy.

Přípravek Calypso je právem nazýván insekticidem nového milénia. Od svého nedávného zavedení na trh si získal významné postavení mezi insekticidy nejen do ovocných výsadeb. Jeho účinná látka thiacloprid patří do skupiny chloronicotinylů. Tato chemická skupina je relativně nová a je výsledkem vlastní výzkumné činnosti firmy Bayer CropScience. Thiacloprid účinkuje jako kontaktní a požerový jed, působí larvicidně i ovocidně. Jeho způsob účinku spočívá v narušení přenosu impulsů uvnitř nervového systému hmyzu. Velmi důležité je, že tento princip účinku se zásadně liší od organofosfátů, karbamátů i pyrethroidů, tedy všech ostatních používaných přípravků. K charakteristickým a zároveň důležitým vlastnostem patří především jeho systémová účinnost a neškodnost pro včely. Hlavně druhá jmenovaná vlastnost je vysoce oceňována nejen u ovocných dřevin, ale i v dalších kulturách. Díky tomu je možné ošetřovat i kvetoucí porosty.

Široké uplatnění v jádrovinách
První možnost použít přípravku Calypso se naskýtá začátkem vegetace proti květopasu jabloňovému. Ošetření se provádí obvykle ve fázi myšího ouška v dávce 0,2 l/ha. Obzvláště výbornou účinnost vykazuje Calypso na pilatku jablečnou, jejímž typickým projevem je spirálovitá jizva na povrchu plodů zacelená korkovitým pletivem. Výskyt tohoto škůdce má silně vzrůstající tendenci a ošetření proti němu si v poslední době dovolí vynechat jen málokterý sadař. Dávku 0,2 – 0,25 l/ha je optimální aplikovat při objevení se prvního centrálního květu až do doby jeho otevírání, případně později na čerstvě se líhnoucí larvy, tzn. těsně po odkvětu. Velmi závažným škůdcem jádrovin je obaleč jablečný, obecně způsobující „červivost“ jablek. Calypso se zde používá v dávce 0,2 – 0,25 l/ha v době vrcholu letové vlny obaleče, maximálně do stadia „černé hlavičky“ vajíček. Toto období nastává obvykle na začátku až v polovině června, druhá generace nalétává nejčastěji počátkem srpna. Dospělci jsou přípravkem hubeni při kontaktu s postřikovou kapalinou nebo s ošetřeným povrchem listů, výborná účinnost byla prokázána na čerstvě nakladená vajíčka a spolehlivě a rychle účinkuje i na mladé larvy. Proti mšicím na jádrovinách je možné Calypso použít kdykoliv v průběhu vegetace. Nižší z uvedených dávkovacích rozpětí se aplikuje při prvním objevení se kolonií mšic nebo využijeme zároveň ošetření proti jinému škůdci.

Jistota pro peckoviny
Pěstitelům třešní a višní způsobuje nemalé starosti vrtule třešňová. Larvy této černožluté lesklé mušky způsobují obecně známou „červivost“ plodů, stejně jako obaleči u jabloní. Proti tomuto škůdci je ideální aplikovat 0,2 l/ha přípravku Calypso v době vrcholu náletu nebo v době maxima vykladených vajíček. Pro signalizaci se využívají žluté lepové lapáky sférického tvaru. Ošetření doporučujeme po 12 – 14 dnech opakovat, aby byla zajištěna dlouhodobá účinnost za zpravidla rozvleklých náletů.
Pilatku švestkovou a pilatku žlutou vyskytující se na slivoních je nutné ošetřovat v době květu nebo těsně po odkvětu. Na vrcholu letové vlny, maximálně do stadia „černé hlavičky“ vajíček aplikujeme Calypso proti obaleči švestkovému. Tato doba je ale oproti jabloním posunuta obvykle do poloviny až konce července. Proti těmto třem škůdcům slivoní je spolehlivá dávka 0,2 – 0,25 l/ha. Také v peckovinách je možné s úspěchem využít Calypso proti mšicím.

Calypso se velmi dobře osvědčilo i na celou řadu dalších škůdců ovoce. Jde zejména o zobonosky, mery nebo podkopníčky. Je nutné ovšem dodržovat zásadu maximálně dvou aplikací během jedné sezóny.

Drobní pěstitelé a zahrádkáři zcela jistě ocení další možné využití tohoto insekticidu. Již v dávce 0,1 l/ha velmi spolehlivě účinkuje na mandelinku bramborovou. Aplikaci je ideální provádět v době maxima vylíhnutých larev a dle zkušeností je pouze výjimečně nutné ji opakovat. Také na okrasných rostlinách při koncentraci 0,025% dokáže řešit nejrůznější problémy s housenkami, brouky a mšicemi.

Calypso si za velmi krátkou dobu vydobylo postavení vysoce spolehlivého a přitom bezpečného insekticidu s širokou možností použití jak pro profesionální sadaře, tak i pro zahrádkáře. Oceňované je i jeho nízké dávkování. Uživatelům je k dispozici v balení 1 l a 250 ml, ale také v drobném obalení 30 ml a 6 ml.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down