23.08.2011 | 04:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Calibrachoa hybridy

Calibrachoa hybridy se velmi podobají vegetativně množeným petúniím, na rozdíl od nich však mají menší květy v širší škále barev i menší listy, kratší dobu pěstování a vyšší odolnost vůči houbovým chorobám. Jde o mezidruhové křížence původem z Japonska.

V současném sortimentu jsou zastoupeny moderní, licenčně chráněné odrůdy, které se vyznačují bohatým kvetením, raností, kompaktním růstem, tolerancí k zamokření a vyšším hodnotám pH substrátu. Tyto odrůdy jsou soustředěny v sériích Callie, Milion Bells, Dream Kisses, Star, Privileged, Noa, Calimor, Celebration, Super Bells, Sweet Bells, Calipetite, Calita, Caloha, Mini Famous, Tinker Bells, Cabaret, Trailling, Carillon, Sunlovers a jiné.

Nároky během pěstování
Vrcholové řízky o velikosti tři až čtyři centimetry zakořeňují pod mlhou, mikroténem nebo netkanou textilií při teplotě kolem 20 °C během dvou až třech týdnů. Poté se mladé rostliny vysazují po jednom kusu do květináčů o průměru 10 až 12 cm nebo po třech kusech do závěsných nádob o průměru 20 až 25 cm. K sázení je vhodný vzdušný, propustný, středně vyhnojený substrát s hodnotou pH 5,0 až 5,5. Při vyšších hodnotách pH vzniká nebezpečí chloróz.
Zpočátku se udržuje ve skleníku teplota 18 °C a jakmile rostliny zakoření, snižuje se na 16 až 14 °C. V závěru pěstování stačí 10 až 12 °C. Během kultivace vyžadují rostliny co nejvíce světla (40 až 60 klux), čerstvého vzduchu, rovnoměrnou zálivku a silné přihnojování. Používají se 0,25 až 0,3% roztoky plných hnojiv s vyrovnaným obsahem dusíku a draslíku (20:10:20), zpočátku jednou, ke konci kultury i dvakrát týdně.
K podpoře větvení se rostliny zpravidla jednou až dvakrát mělce zaštipují (poprvé asi za týden po výsadbě do květináčů, podruhé za dalších 14 dnů) a jakmile nové postranní výhony dosáhnou délky kolem dvou centimetrů, následuje ošetření retardanty. Účinné jsou přípravky Alar 85 (0,25–0,3%, 2 až 3x) nebo Topflor (0,05%, 1 až 3x) ve formě postřiku.

Text Ing. Věra Nachlingerová, VÚKOZ Průhonice, v. v. i. Foto archiv

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví č. 4/2011.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down