07.11.2021 | 05:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Bzenec má šanci proměnit chátrající zámek na evropské interaktivní muzeum vína

Interaktivní evropské muzeum vína a centrum kultury by mohlo vzniknout z dosud chátrajícího Bzeneckého zámku. Pod názvem „Svět vína a kultury Bzenec“ chtějí muzeum vybudovat nejbližší sousedé zámku – Zámecké vinařství Bzenec, s. r. o. (ZVB).

„Mělo by jít o jedinečnou, zážitkovou vinařskou expozici, jaká v České republice ani v nejbližší Evropě zatím není,“ uvedl ředitel ZVB Bořek Svoboda. Podle něj už vinařství více než půl roku spolupracuje na projektu s renomovanou českou společností Art Consultancy. Ta se podílela mj. na expozici pro Národní hřebčín Kladruby zapsaný do UNESCO nebo na Komenského památníku v Naardenu. Projekt „Svět vína a kultury Bzenec“ se nyní postupně představuje Bzenčanům.

Expozice unikátního muzea by představily fenomén moravského vinařství. Od jedinečného podnebí, krajiny, půdy, technik výroby vína přes unikátní historickou i současnou vinařskou architekturu, sklepy a vinice až po folklórní tradice a umění. Pojetím by se Svět vína a kultury podobal zážitkovým expozicím, ve kterých je dovoleno vše osahávat, očichávat, zkoušet a zkoumat takříkajíc na vlastní kůži. „Počítá se také s rozšířenou realitou a 3D efekty, kdy se návštěvník ocitá doslova uprostřed děje,“ přiblížil kurátor a galerista Art Consultancy Martin Klimeš.
V místech, kde podobná interaktivní muzea a vinařská centra fungují, se na ně jezdí dívat spousta lidí. „Nabalují se ubytovací a gastro služby, místní kultura i ekonomika,“ komentoval ředitel ZVB Svoboda s odkazem na muzea La Cité du Vin Bordeaux ve Francii a World of Wine v portugalském Porto. Rozlehlé prostory zámku umožnují také vytvoření multifunkčního společenského sálu určeného ke společenským akcím, regionálním ochutnávkám vín, k pořádaní vinařských soutěží, k národním či mezinárodním akcím. „Je tu i příležitost pro vytvoření enotéky a degustačních prostor se zastoupením vín z Moravy, slovácké podoblasti a vín od bzeneckých vinařů,“ doplnil architekt Michal Poláš.

Zdroj: SVČR*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down