18.04.2022 | 12:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Budoucnost patří zeleným městům

Druhá polovina února patří tradičně odbornému semináři pro realizátory zeleně a zahradní architekty, který pořádá společnost AGRO CS a. s. v České Skalici. Letos se konal již po patnácté a zúčastnění se dozvěděli nejen o novinkách pořádající firmy, ale také o aplikaci a využití hydroosevu při zahradně-krajinářských realizacích, nechyběla ani přednáška o moderních přístupech v profesionálních zavlažovacích systémech. Další příspěvky byly zaměřeny na koupací jezírka, zelené stěny a zelené střechy z hlediska praxe.

Ing. Kamil Pečenka představil AGRO PROFI program pro pěstitele, trávníkáře, správce fotbalových hřišť i realizátory zelených střech. Nabízí substráty volně ložené, Big baly, substráty balené po 150 l pro profesionální použití a v Bělorusku, kde má AGRO CS vlastní rašeliniště, mohou vyrobit také 250l balení. V posledních letech používají do substrátů nové materiály, jako jsou černá rašelina, dřevní vlákna nebo kokos, biouhel či granulovaný jíl. V případě potřeby nabízí vytvoření substrátu na míru zákazníkům.

Travní směsi a koberce

Osivo pro travní směsi nakupují jednou ročně, proto Ing. Pečenka doporučil objednávat co nejdříve, ideálně v průběhu srpna a září pro výsev v následující sezóně. Tradiční řada Garden Boom je v balení po 10 kg, pro profesionální využití nabízí také 25kg pytle. Podle přání zákazníka lze osivo rovněž namíchat od množství 600 kg. V nabídce mají také luční směsi pro založení květnatých luk s podílem 10 až 15 % květinových druhů, které jsou určené pro větší plochy podobné louce. Nově při sestavování směsí pro výsev i trávníkové koberce vybírají druhy odolné vůči suchu a v tomto trendu chtějí do budoucna pokračovat. Kapacitu trávníkových koberců navýšili na 40 hektarů. Novinkou je šíře záběru drnu, kterou budou v průběhu léta zvětšovat ze 40cm šířky na 53cm záběr. Současně přechází na robotickou, plně automatizovanou sklizeň, kterou se inspirovali v Nizozemsku. Díky tomu se zmenší počet spár a s šířkou 53 cm bude tvořit drn jeden metr čtvereční travní hmoty.

Text Lucie Poláková

Foto AGRO CS

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 4/2022 s tématem měsíce Realizace a údržba zeleně.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down