22.10.2020 | 12:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Budky pro ptáky a netopýry v sadech

V letech 2016–2019 bylo sledováno využití ptačích a netopýřích budek v jabloňovém sadu a jeho okolí. Ve všech pěti typech budek ptáci hnízdili, ale v polobudkách pouze jeden ze tří. Budky pro netopýry v sadech nízko nad zemí využity nebyly, ale ty umístěné na stromech ve výšce 5–6 m v okolí sadu ano.

Vyvěšování kvalitních a pravidelně udržovaných budek zvýší počet hmyzožravých ptáků v sadech. Při správném umístění a optimální hustotě je ptáci hnízdící v dutinách využijí k hnízdění i jako nocoviště. V sadech zakrytých sítěmi proti kroupám, kde mohou být budky pouze po obvodu, je vhodné umístit nocoviště pro sýkory uvnitř sadu, které využijí ptáci v zimním období. Povinnost vyvěšovat budky pro ptáky by měla být součástí opatření v Eko i IP sadech. Budky a ptáci v nich hnízdící mohou pomoci nejen v boji s (rezistentními) škůdci, ale při troše marketingové šikovnosti je možno je využít k propagaci vašich produktů a odvětví jako celku. Stejně kvalitní jablka za nízkou cenu dokáže vypěstovat i zahraniční konkurence, ale podpořit životní prostředí v České republice nákupem „ECO-friendly“ ovoce mohou spotřebitelé pouze nákupem ovoce vypěstovaného na našem území. Environmentální marketing má ohromný potenciál v propagaci a odbytu domácí produkce a je velká škoda, že to většina zemědělských svazů dosud nepochopila a nevyužila k přivření pomyslných nůžek mezi naší produkcí a dovozem jednotlivých komodit.*

Text a foto

Ing. Kamil Holý, Ph.D.,

VÚRV, v.v.i., Praha-Ruzyně

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 10/2020.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Komentáře k článku

  1. Já si na parapety budky pro ptáky už nedávám, protože jsme se jich potom nemohli zbavit. Museli jsme instalovat na okapy a anténu plašiče ptáků. Osvědčily se nám tyto z https://www.caskrmeni.cz/eshop/ptaci/plasice/ . Umístit šly v pořádku a zatím je vše tak jak má. Doufám, že to tak i zůstane, nebo to bylo k nevydržení.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down