03.04.2020 | 12:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Bude nouze o zahraniční pracovníky?

Jihomoravští pěstitelé zeleniny sdružení do odbytového družstva Jihomoravská zelenina v současnosti problém s nedostatkem pracovníků nemají. Na brigádnické práce se hlásí až nadbytek agenturních zaměstnanců, kteří v důsledku epidemie koronaviru a souvisejícího uzavírání provozů přišli o práci v průmyslu či v gastroprovozech. Pěstitelé se však podle ředitelky družstva Sylvy Duškové obávají, co nastane, až je jejich dosavadní zaměstnavatelé budou znovu potřebovat.

Koncem března obvykle družstvo vyřizovalo víza pro zahraniční pracovníky, především Ukrajince, kteří na jižní Moravu přijížděli pomáhat se sázením a setím a od června při sklizni. Protože je vyřizování víz pozastavené a neví se, jak dlouho tento stav potrvá, žijí pěstitelé v nejistotě. „Družstvo sdružuje 13 členů, jejichž loňský obrat dosáhl 184 milionů korun, a dohromady jsou potřeba stovky lidí pro ruční práci, kterou nejde nijak nahradit,“ uvedla Dušková. Vláda už dřív ve snaze zamezit šíření viru omezila volný pohyb osob a zakázala cizincům vstup do ČR. Pěstitelé se obávají, že až se případně úřady otevřou a vyřizování víz znovu spustí, bude trvat dlouho, než je pracovníci získají. „Bylo by dobré, kdyby to teď fungovalo elektronicky. Aniž by se muselo chodit na úřad, mohli by pracovníci vízum získat. A buď by je využili po omezení restrikcí, nebo by propadlo, ale mohli by po ukončení omezení přijet okamžitě. Nyní jen ztrácíme čas,“ konstatovala Dušková.

Náhradou za zahraniční pracovníky mohou být studenti, které vyzval ministr zemědělství, aby se zapojili do prací v zemědělství a lesnictví. I proto vznikl portál www.agroprace.cz, kde se mohou hlásit dobrovolníci a firmy poptávat práci. Studenty se mimo jiné snaží tímto směrem vyslat Mendelova univerzita v Brně. Univerzita považuje pomoc zemědělcům a lesníkům v současné době za prioritu.

Podle Česko-ukrajinského svazu zaměstnavatelů a pracovníků končí většině ukrajinských pracovníků v ČR platnost jejich pracovních víz v první polovině dubna. Zaměstnavatelé tedy mohou anebo jsou nuceni je bez dalších závazků propustit. Pracovníci se často nechtějí nebo nemohou vrátit domů a hledají nové zaměstnavatele v ČR.*

Zdroj: ČTK a Česko-ukrajinský svaz zaměstnavatelů a pracovníků

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down