31.08.2023 | 02:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Brno-sever začíná s úpravami Husovického kopce, kde odumírají stromy a keře

Městská část Brno-sever začíná s úpravami Husovického kopce, kde v důsledku sucha a špatných půdních podmínek hromadně odumírají stromy a keře. Práce jsou rozdělené do dvou etap a vyjdou na více než deset milionů korun. Hotovo by mohlo být do konce příštího roku, řekl ČTK místostarosta Brna-sever Martin Glogar (KDU-ČSL). Radnice dokončuje také revitalizaci Čertovy rokle, která trvá od roku 2020.

"Území Husovického kopce je silně zasaženo erozí, půdní profil je velmi mělký a na mnoha místech skalnaté výchozy vystupují až k povrchu. Špatné podmínky vedou k celkovému oslabení stromů a keřů, které jsou o to intenzivněji napadány a poškozovány škůdci," uvádí dendrologický průzkum, který si městská část nechala vypracovat. V úterý převezmě místo podnik Veřejná zeleň města Brna, který spolu se subdodavatelem provede práce ve dvou etapách. Každá vyjde na 5,2 milionu korun.

Pokud městská část získá peníze od města, hotovo by mělo být do konce roku 2024. "Obě etapy řeší adaptační opatření pro zadržení vody, sadové úpravy a rekonstrukce cest a zpevněných ploch. V první se jedná o západní chodník mezi Míčkovou a Kohoutovou a oblast k němu náležející. V druhé o obnovu chodníku mezi stejnými komunikacemi, který je však veden ve východní části kopce a je to hlavní procházkový okruh. Trasa je původní parková cesta a umožňuje nejen krásné pohledy na město, ale jsou zde přirozená zákoutí pro instalaci laviček," sdělil Glogar.

Zachycení dešťových srážek

Zpomalení eroze a zachycování co největšího množství dešťových srážek, které by se vsákly do okolního terénu, umožní instalace ochranných plůtků. Vyplní je různé frakce štěrku či zemina a pracovníci tam vysejí trávu a vysadí vhodné druhy stromů a keřů. "Zkopírujeme úspěšný model z Čertovy rokle. Výzvou bude odlišný profil Husovického kopce, který je navíc celý vystaven přímému slunci. Rokle je částečně krytá a voda přirozeně stéká dovnitř, protože profil je ve tvaru písmena V. Na druhou stranu projektantka Damcová navrhovala stejná opatření už při rekonstrukci parku Špilberk, který je svým profilem podobný Husovickému kopci, a tam se opatření také plně osvědčila," dodal Glogar.

Revitalizace lesoparku Čertova rokle za více než 20 milionů korun je po třech letech od zahájení prací ze tří čtvrtin hotová. Zbývají poslední tři hektary v nejsevernější části dvanáctihektarového území. Poslední etapa potrvá do konce příštího roku. Lokalita dříve velmi trpěla dlouhodobým suchem. Porosty začaly odumírat, neměly dostatek vody a likvidoval je kůrovec. Stav se podařilo zlepšit díky řadě opatření. Vybudovali se tam například zasakovací příkopy s jímkami, které zpomalují odtok dešťové vody, dřevené plůtky nebo odvodňovací žlaby.

Dosavadní opatření se podle Glogara velice osvědčila. Letos městská část zaznamenala úhyn jen několika stromů. A na rozdíl od minulosti, kdy po deštích bylo na konečné zastávce tramvaje plno odplavené zeminy, je tam nyní čisto.

Zdroj: ČTK*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down