06.09.2021 | 01:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Botanické družení 2021

Tradiční setkávání pracovníků botanických zahrad alias botanické družení se konalo 25. 8. – 27. 8. 2021 v Teplicích. Účastníky čekaly tři dny s bohatým programem nejenom v zahradě, ale i v blízkém okolí. A kdo se předvečer účastnil Valné hromady, ten měl příležitost zažít družení čtyřdenní.

Ve středu ráno jsme v mlhavých Teplicích přivítali přes 40 účastníků v zahradě. Kromě hostitelské Botanické zahrady Teplice se akce zúčastnily kolegové z Arboreta Žampach, BZ hl. m. Prahy, BZ Malešice, BZ Přf MU Brno, BZ Přf UK, BZ Tábor, České zahradnické akademie Mělník, Soukromé botanické zahrady v Dubinách a Střední zahradnické školy Děčín-Libverda.

Po krátkém zahájení se účastníci vydali na komentovanou prohlídku expozičních skleníků a venkovní části. Jasná obloha značila vydařený den. V pravé poledne jsme se vydali směrem do Velemína, kde jsme v místním vyhlášeném motorestu poobědvali, abychom se mohli vydat na odpolední exkurzi Českým středohořím. Průvodci nám byli pracovníci CHKO Českého středohoří pan Roman Hamerský a jeho kolega Ondřej Nitsche. Výchozím bodem naší exkurze byla vesnička Březno vzdálená od Velemína 1,5 km. Po úvodním slovu o zdejší oblasti jsme se vydali na vrchol kopce Ostrého, který patří mezi evropsky významné lokality. Cestou nahoru nás doprovázely louky, dubohabřiny a teplomilné doubravy, suťové lesy a na vrcholu i pěkné výhledy na Milešovku, Lovoš, Boreč a díky dobré viditelnosti i další významné body nejenom Českého středohoří. Večer jsme se sešli na rautu v restauraci U Kozičky, který začal přednáškou Jana Ptáčka s názvem Patagonie-Argentina. Poté následoval raut a společenský večer s volnou zábavou.

Ačkoliv čtvrteční ráno vypadalo v Teplicích příznivě, Krušné hory byly opravdu krušné a na exkurzi v přátelské botanické zahradě v německém Schellerhau po většinu času pršelo a teplota se pohybovala okolo 8 °C. Všem účastníkům jsme krátce zahradu představili a následovala individuální prohlídka, jež mohla účastníky upoutat velkými trsy plavuně vidlačky (Lycopodium clavatum), kvetoucím hořcem tolitovým (Gentiana asclepiadea) nebo poloparazitickým černýšem hajním (Melampyrum nemorosum). Největší déšť jsme přečkali na obědě v Krušnohorském dvoře na Cínovci a na prohlídku Georgenfeldského vrchoviště (Georgenfelder Hochmoor) již bylo pěkné počasí a svítilo slunce. K večeru následoval program v zahradě s prohlídkou skleníků v zázemí, která pokračovala i ve večerních hodinách za svitu zářivek a kuňkání tropických žabek bezblanek. Grilování, táborák i zpěv vyšel na jedničku a poslední účastníci odcházeli až pozdě po půlnoci.

Poslední den jsme se vydali na Písečný vrch a Doubravskou horu, která se nachází v blízkosti botanické zahrady. Krátkou komentovanou exkurzi jsme měli v místní hvězdárně s výhledem na Teplice a skleníky botanické zahrady. Od hvězdárny jsme pokračovali vzhůru na Doubravku, kde nám bylo umožněno podívat se dovnitř a dostali jsme i krátký výklad o historii hradu. Pršet začalo v momentě, kdy jsme byli ve věži a mohli jsme se kochat výhledem na Teplice. KabrioBusem informačního centra VisitTeplice jsme se přesunuli na Zámecké náměstí a na oběd do restaurace U Koziček. Posledním bodem programu byla prohlídka Zámecké zahrady s panem Jindřichem Zajícem (Regionální muzeum Teplice), po kterém bylo botanické družení 2021 ukončeno. Rádi bychom na tomto místě poděkovali Statutárnímu městu Teplice za poskytnutou finanční dotaci a všem ostatním za účast. Příští rok se budeme těšit na viděnou v Brně!

(zdroj: Botanická zahrada Teplice)

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down