09.10.2021 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Botanická zahrada Teplice je akreditovaným pracovištěm mezinárodní organizace ArbNet

Botanická zahrada Teplice získala akreditaci III. stupně akreditačního programu ArbNet a Mortonova arboreta za splnění konkrétních standardů a odborných postupů, které jsou považovány za důležité v botanických zahradách a arboretech.

Akreditační program ArbNet je jedinou celosvětovou iniciativou, která oficiálně uznává arboreta (včetně botanických zahrad) na různých úrovních vývoje, kapacity a profesionality. Botanická zahrada Teplice je nyní uznávána jako akreditované arboretum v Morton Register of Arboreta, celosvětové databázi arboret a botanických zahrad věnujících se dřevinám.

„V České republice je akreditováno pouze šest botanických zahrad a arboret, nyní jsme se k nim přidali i my v Teplicích. Je to pro nás signálem, že patříme mezi kvalitní instituce, které mají šanci být v budoucnu u důležitých věcí, které se týkají ochrany dřevin po celém světě,“ říká ředitel Petr Šíla.

„Dřeviny jsou nedílnou součástí naší botanické zahrady, tvoří hlavní kostru a jsou přítomny ve všech expozicích. Mezi naše významné sbírky patří tropické stromy Jižní Ameriky a jihovýchodní Asie v tropickém skleníku, sbírka stromů a keřů z Chile, kterou představujeme v subtropickém skleníku. Přes 700 taxonů dřevin je vysázeno ve venkovní expozici, některé z nich tvoří významné dominanty,“ dodává kurátor Jan Ptáček.

O ArbNet

ArbNet je mezinárodní a spolupracující komunita arboret a botanických zahrad zabývajících se pěstováním dřevin. ArbNet usnadňuje sdílení znalostí, zkušeností a dalších zdrojů,  které pomáhají institucím plnit jejich cíle a pracuje na zvyšování profesionálních standardů pomocí akreditačního programu. Jeho koordinaci zajišťuje Mortonovo Arboretum v Lisle, Illinois, USA, ve spolupráci s American Public Garden Association a Botanic Gardens Conservation International. Je to jediná globální iniciativa, která oficiálně uznává arboreta a botanické zahrady věnující se dřevinám. Program nabízí čtyři úrovně akreditace uznávající arboreta a botanické zahrady různého stupně rozvoje, kapacity a profesionality. Standardy zahrnují správu zahrady a vedení sbírek, vzdělávání veřejnosti, vědu a ochranu dřevin. Více informací je k dispozici na webových stránkách www.arbnet.org.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down