12.02.2023 | 10:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Botanická zahrada Praha zaznamenala v roce 2022 rekordní návštěvnost

Botanická zahrada hl. m. Prahy hodnotí úspěšnou sezónu 2022. Do jejího programu v tomto roce nevstoupily žádné neočekávané události a zahrada se dočkala nejvyšší návštěvnosti ve své historii. Jejím areálem v roce 2022 prošlo 403 216 návštěvníků. Velký zájem byl o všechny hlavní výstavy a akce  – výstavu orchidejí, výstavu motýlů, Festival bonsají a japonské kultury, vinobraní i podzimní výstavu dýní.

Za vstupné Botanická zahrada Praha v roce 2022 utržila 29 milionů korun, další 4 miliony činil zisk za doplňkové služby, jako je například prodej vína nebo pronájmy prostor. V roce 2022 také pokračovala botanická zahrada ve svých rozvojových projektech, jako je výstavba nového výstavního sálu a zázemí pro zaměstnance, byla zahájena stavba lávky, která už v seóně 2023 propojí obě části areálu, započala rekonstrukce viničního domku, kde vznikne nový degustační prostor.

„Rok 2022 mohu hodnotit jako velmi úspěšný. Dosáhli jsme nejvyšší návštěvnosti za celou dobu existence botanické zahrady, toto číslo poprvé přesáhlo 400 000. Myslím, že k tomu ve velké míře přispěla skutečnost, že sezónu 2022 nenarušily žádné mimořádné události, a my jsme tak mohli uspořádat všechny akce, které jsou mezi návštěvníky oblíbené. K tomu jsme ještě přidali řadu drobných, ale neméně zajímavých lákadel, jako jsou přednášky, kurátorská provázení, komentované prohlídky naší vinice a degustace našeho vína nebo malířské workshopy a podobně. Areál naší zahrady prochází změnami a rozvojem, to však nijak nenarušuje zájem o trojské expozice. I naší organizace se dotýká ekonomická a energetická krize, nicméně pro návštěvníky připravujeme mnoho oblíbených i nových akcí a překvapení,“ uvádí Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Svoji odbornost botanická zahrada v roce 2022 opět prezentovala na odborných akcích v ČR i v zahraničí, například na konferenci botanických zahrad Eurogard v Budapešti. Byla zahájena spolupráce s ústředním botanickým pracovištěm na Tchaj-wanu – Taiwan Forestry Research Institute a podařilo se opět uskutečnit botanické expedice. V roce 2022 vyrazili naši vědečtí pracovníci na Kypr a díky podpoře generálního partnera, značky Hyundai, do Jižní Koreje. Rozvíjely se také aktivity v oblasti ochrany genofondu.„Těší mě, že jsme v roce 2022 opět potvrdili, že to myslíme vážně s ochranou genofondu a s péčí o ohrožené druhy rostlin. I s naším přispěním se do Prahy vrátil po téměř sto letech koniklec otevřený, vybudovali jsme rozsáhlou expozici, která prezentuje ohrožené rostliny České republiky, a daří se nám naše aktivity soustředěné na ochranu genofondu také prezentovat návštěvníkům. Představili jsme návštěvníkům již vyhynulý leknín trpasličí a připravujeme do prodeje vlastní poštovní známky, které zobrazují vzácné a ohrožené druhy naší domovské lokality, tedy Troji,“uvádí k odborným aktivitám Vlastik Rybka, náměstek odborného oddělení.*

Zdroj: Botanická zahrada Praha

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down