19.01.2024 | 09:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Bohumín založil dva lesíky se 170 stromy, vznikly díky náhradní výsadbě

Bohumín na Karvinsku založil dva lesíky, které vznikly díky náhradní výsadbě za kácení v průmyslovém areálu jednoho z tamních podniků. V Budovatelské ulici a u rybníku Suchý stav tak přibylo 170 stromů. Jsou mezi nimi duby, lípy a jilmy. Novinářům to dnes sdělila mluvčí radnice Jana Končítková.

Novou výsadbu umožnila investice jedné z firem, která ve svém areálu postavila na nevyužité ploše fotovoltaiku. Nejprve však musela pokácet desítky dřevin, které v prostoru během let vyrostly a nikdo je neudržoval. Městský úřad proto průmyslovému podniku nařídil, že za vniklou ekologickou újmu musí provést náhradní výsadbu.

"Firma nás informovala, že pro ni nemá vhodné místo a požádala nás, zda bychom nevytipovali městské pozemky pro zalesnění,“ uvedl Rostislav Palán z odboru životního prostředí a služeb. Město pro vytvoření nových lesíků vybralo dvě lokality.

V Budovatelské ulici stromy zaplnily prostor, který vznikl po kácení suchých a napadených topolů. V lednu tam vysadili 50 dubů, 30 lip a 20 jilmů. Druhá výsadba rozšířila přírodní lokalitu u rybníku, v jehož blízkosti zahradníci zasadili 50 dubů a 20 lip.

Přírodě blízká stanoviště

"Jde o místa, kde je vysoká pravděpodobnost, že se v nich druhové složení ujme a vytvoří přírodě blízká stanoviště na periferiích Bohumína. V obou lokalitách se sázely stromky do výšky 150 centimetrů, což jsou tenké odrostky dřevin. Postupovali jsme jinak, než je běžná praxe výsadby ve městech. Menší velikost jsme volili kvůli lepší adaptaci na místní stanovištní podmínky a současně jsme potřebovali vytvořit hustý porost, který se v budoucnu bude pomocí probírek dostávat do podoby lesoparku. Proto jsou od sebe sazenice vzdáleny jen zhruba dva až 2,5 metru," doplnil Palán.

Stromy mají poskytnout úkryt nejen zvěři, ale až dorostou, budou oba lesíky mít i rekreační funkci a sloužit například k procházkám. Budovatelská ulice i okolí rybníka se zalesňuje postupně. Před dvěma lety přibylo na obou místech 60 habrů, olší a vrb. V první z lokalit pak loni radnice nechala vysadit i 90 jeřábů a 80 bříz.

"A do rozšiřování zeleně se pouštíme i jinde. V minulých měsících začaly růst mladé stromky v budoucí rodinné čtvrti Petra Cingra, v revitalizované Červené kolonii a u smuteční síně ve Starém Bohumíně. U pěchotního srubu Na Trati vznikla nová hrušňová alej, sázelo se i ve Vrbici, kde budou dřeviny plnit především izolační funkci," uvedla mluvčí. Připomněla, že město připravuje i komplexní revitalizaci parku Petra Bezruče, který je zelenou dominantou města.

Zdroj: ČTK*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down