26.08.2011 | 04:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Bloom – výstava s budoucností

Největší irská zahradnická akce svého druhu proběhla ve dnech 2. až 5. června v hlavním městě Dublinu. Veletrh Bloom 2011 se pátým rokem odehrává v největším evropském parku Phoenix, který se rozkládá na 707 hektarech na okraji Dublinu. Mnoho aspektů, včetně počasí přispělo k překonání návštěvnického rekordu _ během pěti dnů navštívilo výstavu na 90 000 lidí, což je o 50 % více než v loňském roce.

Celá akce se rozkládala na zhruba 28 hektarech plochy parku, z toho jeden hektar výstavní plochy byl krytý. Veletrh je svátkem pro všechny příznivce zahradnického oboru, včetně celých rodin. Kromě 27 ukázkových zahrad od zahradních specialistů, nabízí také prezentace zahradnických společností, spolků a jednotlivců. V areálu je věnován nemalý prostor irským regionálním potravinám, včetně možnosti ochutnávky, nákupu či zhlédnutí kuchařských show. Bohatý doprovodný program je nedílnou součástí veletrhu, zabaví se při něm celé rodiny _ pro děti slouží dětské atrakce, včetně výtvarné sekce a letos nejen pro ně byla k dispozici také řemeslná vesnička s prodejem a ukázkou tradičních řemesel. Dospělí návštěvníci míří především za nákupem rostlinného zboží, za inspirací, odpočinkem v zeleni a seznámením s novinkami pěstitelů.

To nejlepší pod střechou
To nejlepší z irského floristického umění a školkařství měli návštěvníci možnost vidět v krytých pavilonech. Zvlášť povedené expozice byly oceněny v určených kategoriích odbornou porotou v podobě zlaté, stříbrné nebo bronzové medaile. Zatím v historii největší přehlídka tohoto druhu nabídla rekordní počet 47 školkařských společností. Organizátoři si chválili průběh letošního jara v Irsku, příhodné počasí totiž přimělo většinu květin k brzkému kvetení a to vedlo k širší nabídce prodejců. Mnozí z nich si také oproti loňskému roku pronajali větší výstavní prostor a přispěli k barevnosti a různorodosti prezentací. Školkaři prezentovali své výpěstky každý po svém a vybrali pro sebe typické výpěstky vybraného druhu rostlin či rozmanitou skladbu více druhů. K vidění tak byla například zajímavá kolekce různorodých pelargonií nebo působivá kombinace velkokvětých okrasných česneků a liliochvostců (Eremurus). Většina rostlin byla určena k prodeji, některé z nich sloužily jen pro dekorativní účely, lahodící oku každého návštěvníka. Pro objemné nákupy, jakými rostliny mohou být, byla určena speciální úschovna, která se během každého dopoledne velice rychle zaplnila. Příjem a výdej nákupu probíhal podobně jako u nás v divadelních šatnách, za každý uschovaný nákup dostal majitel ústřižek s číslem, který předložil při vyzvedávání. Zástupci okrasných školek představili také novinkové výpěstky ve svém sortimentu, patřila k nim například nová odrůda hortenzie _ Hydrangea quercifolia ´Snowflake´, jejíž hroznovité květenství bílých květů zdobí rostlinu po celé léto a dubu podobné listy se na podzim zbarvují do červena.
Samostatný stan byl nově věnován floristickému umění, své místo zde mělo více než 40 vystavovatelů demonstrující um předních floristů z celého Irska. Svůj prostor dostala také Irská asociace aranžérů květin, na jejíž výstavní ploše byla vystavena květinová aranžmá jejích členů soutěžící na daná témata. Členky asociace pořádaly dvakrát denně předváděcí akci, ukazující že jednoduchá aranžmá s květinami zvládne téměř každý. Kromě asociací a firem byla tato výstava také možností prezentace pro jednotlivce, mnozí floristé toho využili a osobitou originalitou poukazovali na své služby a schopnosti. Na první pohled zaujalo květinami slavnostně nazdobené cestovní auto a u něj ukázka svatebních kytic a dekorací, či květinového deštníku.

Viktoriánská kuchyňská zahrada
Návštěvníci výstavy Bloom 2011 si mohli odpočinout a pokochat se krásou rostlin v kuchyňské zahradě viktoriánského stylu, jež je obehnána zdí. V posledních letech byl v Irsku zaznamenán rostoucí zájem veřejnosti o pěstování vlastních „kuchyňských“ plodin a zakládání nových kuchyňských zahrádek. V minulosti bývaly zahrady obehnané zdí, sloužící jako zdroj ovoce, zeleniny a řezaných květin, nezbytnou součástí všech dobře vedených panství. Tamější viktoriánská zahrada byla původně součástí panství politických reprezentantů a později sloužila rezidenci papežského diplomatického zástupce, jejíž obyvatele zásobila čerstvým ovocem a zeleninou. Celá zahrada byla v letošním době otevřena po několikaleté rekonstrukci a byl zachován její původní návrh s centrální osou cest, lemovaných dvojitými rostlinnými záhony. Zahradníci zde vysadili mnoho tradičních a okrasných odrůd ovoce a zeleniny, které jsou pěstovány na různorodých záhonech. Při navrhování a výsadbě rostlin, byly citlivě vybírány i barvy jednotlivých druhů _ ty přechází od chladné bílé, odstínů modré a fialové po výraznou žlutou, oranžovou a červenou. Součástí zahrady jsou skupiny vrb, stěny z jabloní nebo vigvamy porostlé kvetoucími hrachory. Vše v souladu se stylem viktoriánských kuchyňských zahrad.
Každá plodina na zahradě je přidělena do své skupiny s příbuznými plodinami a každá tato skupina mění každý rok své stanoviště na záhonech ve čtyřletém cyklu. Ze zeleniny zahradníci pěstují například dýně, kapustu, kukuřici, červenou řepu nebo zelí. Z ovoce jmenujme jahody, rebarboru, rybíz, jablka a maliny. Z okrasných květin potom můžeme vidět levanduli, máky, kosatce, ostrožky či pivoňky. Tato zahrada je velice inspirující a pro veřejnost skýtá možnost naučit se z ní více o navrhování a využití kuchyňských zahrad a jejich produktů. Správci zahrady také vidí možnost demonstrovat zde dětem školního věku základy pěstování ovoce, zeleniny a květin. Zahrada je přístupná i mimo konání veletrhu Bloom a během roku pořádá různé vzdělávací akce a prohlídky.

Text a foto Jana Klečková

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví č. 8/2011.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down