Blíží se víkend otevřených zahrad 2023

Svátek otevírání nepřístupných zahrad veřejnosti (Open Garden & Squares Weekend) vznikl v roce 1998 ve Velké Británii. Průvodce parkem, z. s., ve spolupráci se Společností pro zahradní a krajinářskou tvorbu, z. s., připravili již třináctý ročník této akce, která proběhne tradičně druhý červnový víkend, letos ve dnech 10.–11. 6. 2023.

Do Víkendu otevřených zahrad se zapojují jak běžně nepřístupné zahrady, tak i parky a veřejná prostranství, které se v průběhu dvou dní snaží veřejnosti představit inovativním způsobem. Obvyklou formou jsou komentované prohlídky doplněné dalším programem.

„Chceme zvýšit informovanost a povědomí lidí o zahradním umění, parcích, zahradách i veřejných prostorech, představit jednotlivé objekty s jejich příběhy a přinést lidem zážitek z poznání. Seznámit zájemce s historií, současným stavem nebo záměrem dané zahrady či parku,“ vysvětlil garant akce doc. Ing. Přemysl Krejčiřík, Ph.D.

Víkend otevřených zahrad je určen jak pro veřejné, tak i soukromé zahrady a parky, které mohou nabídnout něco zajímavého např. ekologický přístup, nevšední design, dendrologickou sbírku či jsou historicky významné nebo se za nimi skrývá zajímavý příběh. Do akce se mohou zapojit jakékoliv objekty – od zámeckých a veřejných zahrad a parků, náměstí, historických hřbitovů, klášterů, arboret a botanických zahrad, přes komunitní a přírodní zahrady, květinové farmy nebo ovocné sady až po zahrady umělců.

Text Ing. Ondřej Feit, ředitel SZKT, z. s.

Foto Ateliér Krejčiříkovi

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 5/2023.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down