Biozeleninu prodávají také v bedýnkách

Country Life Farm s. r. o. se věnuje ekologickému hospodaření na vlastní farmě v Nenačovicích již od roku 1992. Zeleninu a ovoce v biokvalitě distribuuje do svých maloobchodů a restaurací Country Life v Praze a dalším smluvním partnerům. Je také jednou z farem, které umožňují studentům Vyšší odborné školy ekologického zemědělství, která letos získala akreditaci od MŠMT, projít si zde praxí.

Vedoucí ekofarmy Tomáš Zídek je dlouholetým odborníkem na ekologické zemědělství. V Country Life Farm pracuje již pět let. Na biofarmě s ním pracují dvě zaměstnankyně a jeden traktorista. Půda je tu jílovitá spraš. Hospodaří na Karlštejnsku/Křivoklátsku, místy jsou zde podhorské podmínky s blízkostí lesa, ale pozemky nezasahují do CHKO. Výhodou umístění ekofarmy je, že v blízkosti nejsou konvenční plochy zemědělské půdy, takže nehrozí úlet chemických přípravků, které jsou v ekologii nepřípustné. Majitelem Country Life Farm je Otakar Jiránek, který zároveň vlastní i rodinnou firmu Country Life. V Nenačovicích dříve chovali i koně, ale neměli pro ně vyhovující podmínky a chov přenechali nedaleké jízdárně.

Pestrá škála zeleniny

Celkem hospodaří zhruba na čtyřiceti hektarech půdy, z toho čtyři hektary patří zelenině a tři hektary sadům (pěstují švestky, hrušně a jabloně), zbytek tvoří orná půda a louky. „Na tak malou výměru orné půdy se nevyplatí mít vlastní techniku. V minulém roce jsme pěstovali na třiceti hektarech hořčici na semeno a poté jsem naplánoval vikev setou. Ta ale kvůli suchému květnu špatně vzešla a také ji poškodila lesní zvěř,“ povzdychl si farmář. Ze zeleniny se jim daří pěstovat ekologickým způsobem tykev Hokkaido, která letos rovněž kvůli suchu poskytla ze dvou polí na celkem hektarové výměře menší úrodu než loni. Z dalších plodin tady v letošním roce sklízeli cibuli, brambory, zelí, česnek, kopr, ředkvičky, kedlubny, kapustu, vodnici, celer, pórek, mrkev, pastinák, fazolky, saláty, cuketu nebo mátu.

Do biobedýnek a velkoobchodu

Každý čtvrtek na farmě chystají pro předplatitele bedýnky se sezónními bioprodukty, především zeleninou, což je letošní novinka. Bioprodukty si vzájemně distribuují s dalšími třemi farmami. Čerstvou zeleninu z nenačovické ekofarmy si odebírají na denní bázi obchody a restaurace Country Life z velkoobchodu vybaveném chladicím zařízením. Další zeleninu nakupuje Country Life z farmy Svobodný statek na soutoku a biozeleninu dováží rovněž z Německa. Zákazníci mohou využít také objednávku pomocí e-shopu. „V tuzemsku má ekologické zemědělství obecně problém, že u nás není takový odbyt čerstvé biozeleniny, zákazníci na to nejsou zvyklí,“ vysvětlil farmář. Jedním z důvodů, proč nenajdeme čerstvou biozeleninu na pultech je to, že pro udržení její dobré kvality je zapotřebí chladicí zařízení, kterým nejsou většinou malé obchody vybaveny.

Spolupráce s Farmářskou školou

Se sklizní dýní a chystáním zeleniny do biobedýnek na farmě v říjnu pomáhala studentka Farmářské školy Jana Krejčová. „Škola požaduje 280 hodin praxe za semestr. Tady jsem si chtěla vyzkoušet produkci ekozemědělství. Chystám se začít hospodařit na vlastní hektarové zahradě, kde chci pěstovat zeleninu a ovoce, produkci zpracovávat do marmelád, čajů a podobně,“ vysvětlila J. Krejčová. O Farmářské škole se dozvěděla díky sociálním sítím a rozhodla se začít ekologicky farmařit na svém. Kromě praxe se studenti jednou za měsíc během prodlouženého víkendu vzdělávají prostřednictvím teoretických seminářů v prostorách Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v. v. i., v Praze, na vzdělávacích farmách Farmářské školy a dalších spolupracujících institucích. V rámci praxe by měli studenti strávit na farmě celý rok, aby si vyzkoušeli průřez všech sezónních prací.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down