10.12.2021 | 06:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Bělorusko zavede od 1. ledna 2022 embargo na dovoz některých zemědělských produktů z Evropské unie, včetně České republiky, a dalších zemí

Bělorusko od 1. ledna 2022 zakazuje dovoz vybraných zemědělských produktů z Evropské unie, USA, Velké Británie, Kanady a dalších zemí. Rozhodla o tom 6. prosince Rada ministrů Bělorusku jako odpověď na uvalení pátého balíčku sankcí, který byl směřován na běloruské fyzické a právnické osoby za napomáhání nelegální migraci z Blízkého východu do EU. Embargo bude prozatím platit po dobu šesti měsíců.

Zákaz se týká dovozu potravinových přípravků, živých neplemenných prasat, vybraných druhů masa, živočišného tuku, uzenin, mléčných výrobků (s výjimkou bezlaktózových), ovoce, ořechů, zeleniny (s výjimkou osiva), sladkostí, pečiva a dalších vybraných výrobků. Zákaz se nevztahuje na dovoz zboží pro osobní potřebu. Opatření se netýká zboží, které bude do Běloruska dovezeno do 31. prosince 2021.

Běloruské protisankce se celkově českého exportu významně nedotknou, ty totiž postihnou jen necelé 1 % exportovaných položek z ČR. Embargo však zasáhne 80 % českého agrárního exportu do této země, včetně nejvyváženější položky – potravinových přípravků.

Loni se z ČR vyvezly do Běloruska zemědělské produkty, které budou nyní postiženy sankcemi, v celkové hodnotě 78 milionů korun, z toho 61,5 milionu představovaly právě potravinové přípravky. Z dalších deseti nejvíce vyvážených potravinářských produktů z ČR se nové opatření dotkne ještě čokolády a sýrů, jejichž vývozy dosahovaly v roce 2020 i letos jednotek milionů korun.

Seznam zemědělských produktů, na které se vztahuje embargo, najdete na portálu MZe.

Zdroj:MZe

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down