01.06.2011 | 03:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Begonia x tuberhybrida Bergine – nové šlechtění z Holic

V poslední době se begonie vrací na zasloužené místo do stinných výsadeb parků, měst a zahrad. Bohatě kvetoucí begonie dovedou rozzářit tmavší plochy, na kterých je s jinými květinami problém, protože většina z nich kvete ve stínu málo nebo špatně.
V roce 2010 představila společnost Sempra Flora, s. r. o., Holice kolekci nových begonií na Dnech otevřených dveří ve firemním zahradnictví v Holicích a v sesterském podniku ve Veltrusech, dále pak na zahradnickém veletrhu Zelený svět v Brně, na Floře Olomouc, na Zahradě Čech v Litoměřicích a také na mnoha regionálních zahrádkářských akcích.

Velkokvěté begonie v Holicích pěstují a šlechtí už více než 25 let, a po celou dobu také věnují pozornost chvále i steskům jejich zákazníků a dalších pěstitelů. Po převzetí udržovacího šlechtění begonií při reorganizaci podniku Sempra, se tyto poznatky začaly formovat do vize nových moderních odrůd. Hlavním heslem se stala myšlenka pěstovat české květiny pro český trh. Při zkouškách různých cizích odrůd a porovnáním s odrůdami českými byly vytipovány požadavky, které se pracovníci podniku snažili získat křížením. Tak na svět po mnoha letech přišla nová skupina begonií – Bergine. Ve jméně má zakódované své předky – Begonia Erecta Gigantea, a také cíl z anglického výrazu Neat (pěkně tvarovaný).Cílem šlechtění bylo získat odolnou, kompaktní a nízkou rostlinu s atraktivním květem pro široké užití. Ať již jako dárkovou hrnkovou květinu, květinu pro pěstování v nádobách, nebo pro záhonové výsadby.

Odrůdy skupiny Bergine
První odrůdou, která byla uvedena na trh byla Begonia x tuberhybrida ´Bergine Red´.
Tato odrůda typově odpovídá hlavním požadavkům. Je to středně vysoký, kompaktní keřík, který se dobře větví. Rostliny mají bohatou násadu poupat a květů o průměru 7 až 10 cm. Plné, neplodné, jasně červené květy se střídají s plodnými, se zářivě žlutými bliznami, či prašníky. Bohatství květů a košatost při zachování kompaktnosti je velmi dekorativní v detailu i z větší vzdálenosti. Odolnost vůči mechanickému poškození je výborná, a proti chorobám a škůdcům je minimálně na stejné úrovni, jako u ostatních begonií. Odrůdě ´Bergine Red´ dobře narůstají hlízy, především pokud je pěstována ve volné půdě nebo v dostatečně velké nádobě.
Další odrůdou stejného typu je Begonia x tuberhybrida ´Bergine Yellow´. Vzrůstem i násadou květů je srovnatelná s předcházející odrůdou. Má jasně žluté, 7 až 10 cm velké květy. Výborně se uplatňuje na tmavších stinných stanovištích, která přímo rozzáří. Květům výrazně kontrastují tmavé listy s dekorativní hnědou kresbou. Hlízy také narůstají výborně. Třetí odrůdou ze skupiny Bergine je Begonia x tuberhybrida ´Bergine Light Yellow Orange´.
Opět jde o nižší, kompaktní a košatou rostlinu s výbornou násadou poupat a květů. Květy mají novou atraktivní barvu šampaňského vína s lehce oranžovým nádechem. Průměr květů je opět 7 až 10 cm. Rostlina má vysoké procento sterilních plných květů a jako jiné begonie kvete až do zámrazu a je vhodná jako nádobová i záhonová květina. Hlízy narůstají dobře.
Čtvrtá a zatím poslední vyšlechtěná odrůda je Begonia x tuberhybrida ´Bergine White with Pink Touch´. Habitus se neliší od předcházejících, vyznačuje se také nižším, kompaktním vzrůstem. Jako první ze skupiny se vyznačuje dvoubarevnými květy. Základní barvou je bílá, růžový lem se pozvolna roztírá do narůžovělého nádechu směrem ke středu okvětního plátku. Tato odrůda je barvou velice atraktivní a uplatní se hlavně jako hrnková květina, kdy ji můžeme pozorovat zblízka.Zdravotně je stejně odolná jako ostatní, má velké procento plných květů a opět kvete až do zámrazu. Na podzim vytváří středně velké hlízy.
Další nadějná křížení jsou rozpracována zatím ve stádiu šlechtitelského materiálu. Slibné jsou některé nové barvy i kombinace pastelových barev. Zajímavé je též zapojení nezvyklé vlastnosti u květů begonií – vůně. Tuto vlastnost zatím není možné přenést do celé odrůdy, ale stále se na tom pracuje. Nové odrůdy šlechtitelské stanice mají světlé pastelové barvy, díky čemuž jsou na stanovišti dobře viditelné i po setmění. Tento efekt tzv. „bílých zahrad“ se začíná prosazovat hlavně v soukromých zahrádkách v blízkosti pergol a jiných míst k večernímu posezení. Bílé a světlé květy nám tedy nejen prozáří stinné místo ve dne, ale navíc jsou nápadné v noci, kdy efekt tmavších barev zaniká.

Zásady kvalitních výpěstků
Begonie mají bezesporu nezastupitelné místo v sortimentu kontejnerových květin. Jejich velká výhoda pro pěstitele je, že na podzim mohou sklidit hlízy, ze kterých si snadno příští rok vypěstují nové, větší rostliny. Uchování hlíz, a zejména následné pěstování nových rostlin z hlíz je snadnější než vypěstovat begonie ze semen. Narostlé, kvetoucí rostliny lze takto připravit bez větších nároků již koncem dubna.

Text a foto Božena Demelová, Sempra Flora, s. r. o., Holice

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví č. 2/2011.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down