08.06.2006 | 10:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Barevné květinové fantazie pro každý den

Po mimořádně úspěšné květinové show, organizované Holandskou květinovou kanceláří koncem ledna v Boby centru v Brně bude tentokráte místem vystoupení dvou vynikajících floristů Nizozemce Joana Stama a Slováka Michala Hauta středoslovenská Banská Bystrica.

Tato přehlídka bude mít krásný název Barevné fantazie pro každý den, protože barvy vládnou moderní floristice a květinovým aranžmá. Návštěvníci budou zasvěceni do základů teorie barev, prostřednictvím květinových aranžmá se seznámí s aktuálními inspiracemi léta a podzimu a budou jim nabídnuty také neotřelé tipy na kytice k nejčastějším příležitostem, jakými jsou narozeniny a svátky. V závěru předvedou floristé dekorace pro slavnosti v kostele, doplněné též o příklady výzdob vhodných pro hotely. Show se uskuteční 28. května v domě kultury od 10 do 15.30 hodin.
Floristu Michala Hauta nemusíme čtenářům Floristiky nijak zvláště představovat. Patří ke slovenské floristické špičce, jeho odborné znalosti a dovednosti jsou ceněny jak doma tak i v zahraničí, mimo jiné je každoročně zván do poroty na Mistrovství floristů ČR v Děčíně. A jaký je Joan Stam?

Joan Stam – Předávat nadšení

Joan Stam (1968) svou profesní kariéru odstartoval jako vazač-aranžér ve dvou vyhlášených nizozemských květinářstvích. Poté odcestoval na dva a půl roku do Japonska, kde přednášel aranžování květin na odborné škole. Během tohoto pobytu vytvořil vlastní výukové programy a rovněž začal vystupovat na předváděcích akcích. Po návratu do Nizozemska působil nejprve jako vedoucí květinářství a v roce 1995 si v Leidenu otevřel vlastní obchod, který má dnes tři zaměstnance.

Při své práci se Joan Stam řídí heslem Předávat nadšení. Během seminářů je proto podle něj důležité předat nejen své vědomosti a řemeslnou dovednost, ale i lásku k oboru. Tu plně demonstruje na velkých předváděcích akcích, kde se snaží inspirovat účastníky svým zápalem pro řemeslo a produkt.

Ačkoli Joan Stam působí jako učitel, a je tedy pro mnohé zdrojem nápadů, nebrání se inspiraci od svých kolegů. Ta je pro něj dokonce velmi důležitá: „Sledovat, co dělají ostatní, může být velmi poučné. Máme se jeden od druhého mnoho co učit a zkušenosti lze snadno sdílet,“ vysvětluje Stam. Jedním z velkých vzorů je pro něj například Gregor Lesch.

Za jednu z nejdůležitějších vlastnostní pro práci květináře považuje Joan Stam všímavost. „Toto kreativní povolání vás nutí vnímat nejrůznější detaily, ať už se díváte na obraz, kus zdi, výlohu či lidi na ulici. Vše má svou specifickou atmosféru, kterou je důležité cítit. To je živná půda pro inspiraci a nové nápady. Sbíráte dojmy, balast zahazujete a to důležité si uchováte.“

„Ve své práci neupřednostňuji žádné konkrétní druhy květin a rostlin. Stejné je to i s ročními obdobími nebo styly. Rozmanitost je vždy lepší než omezení. Tento přístup mi dává mnohem větší volnost při tvorbě kytic a aranžmá, která vyhovují různému vkusu mých zákazníků.“ Zároveň však dodává, že ve vlastním obchodě často pracuje s módními inspiracemi, které přinášejí do floristiky nové impulsy a svěží nápady na barevné kombinace. Ale i tyto inspirace musejí poskytovat prostor pro osobité pojetí, umožňovat vlastní interpretaci zejména při práci s detaily.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down