Bambusy pro naše klimatické podmínky

Symbolice a historií bambusů, jejich pěstování, množení, třídění a možnostem jejich použití jsme se věnovali v minulém čísle. Tentokrát se seznámíme s jednotlivými druhy a jejich kultivary, které se od sebe odlišují nejenom výškou, velikostí a barevností lisů a stébel, ale i způsobem jejich růstu a pěstebními nároky.

Phyllostachys
Tento nejznámější a nerozsáhlejší rod pochází z Číny a zahrnuje okolo 75 druhů bambusů. Jsou velice proměnlivé a proto jsou využívány k mnoha účelům. Výhonky jsou používány v potravinářském průmyslu. Silná stébla mají na článcích výrazné žlábky, listy jsou jemné a poměrně malé. V domovině vytváří velké a rozsáhlé mělcekořenící porosty, dobře se adaptuje a odolává extrémním klimatickým podmínkám.

Phyllostachys atrovaginata
Stébla jsou až šest metrů vysoká, pokrytá voskovou vrstvičkou, s krátkými články, výhonky jsou černé barvy, oddenky mají vzduchové kanálky. Rostliny snášejí mrazy do –25 ºC.
Vysazuje se na plné slunce nebo do polostínu jako solitera, bambusový lesík, nebo mobilní zeleň v kontejneru. Vhodný ke tvarování jako bonsai.

Phyllostachys aureosulcata
Je jedním z nejvíce rozšířených okrasných bambusů v Číně a ve Spojených státech. Pochází z Číny a do USA byl introdukován v roce 1907. Je velice zimovzdorný, snáší mrazy až –26 ºC. Šlechtěním se získalo mnoho barevných kultivarů. Ve své domovině dorůstá výšky přibližně třinácti metrů. Listy má husté, 8 x 1,5 centimetrů velké. Drsná stébla mají typický žlutý žlábek a někdy bývají ve spodní části pokřivená. Výhonky jsou krémově bílé s fialovými a zelenými proužky. Oddenky se poměrně rychle rozrůstají do stran. Pro své výborné vlastnosti – vitalitu, zimovzdornost a pěkný vzhled má všestranné využití jako solitera, lesík a živý plot. Vhodný i pro pěstování v kontejnerech. Nejznámější kultivary jsou: P.aureosulcata ´Aureocaulis´, ´Harbin´, ´Spectabilis´.

Phyllostachys bissetii
Dorůstá výšky pěti metrů. Temně zelené a lesklé listy jsou 10 x 1,5 centimetrů velké. Je velice odolný, snáší mrazy až –29 ºC. Velmi brzy rašící výhonky mají fialový odstín. Oddenky se rychle rozrůstají. Je vhodný na živé ploty, houštiny, lesíky a do skupin. Vysazuje se na plné slunce nebo do polostínu.

Phyllostachys humilis
Dosahuje výšek čtyř až pěti metrů, listy jsou velké 11 x 1,5 centimetrů. Prospívá na plném slunci nebo v polostínu. Snáší teplotu do –18 ºC. Listy jsou jemné a husté, starší stébla se barví dohněda. Výhonky jsou temně zelené, jemně žilkované. Je poměrně málo rozrůstavý. Tento elegantní bambus se vysazuje do živých plotů a malých hájků.

Phyllostachys manii
Tento přizpůsobivý bambus velice dobře snáší extrémní klimatické a půdní podmínky a mrazy do –25 ºC . Dorůstá výšek osmi metrů, listy jsou velké 8 x 1,5 centimetrů. Vysazuje se na plné slunce nebo do polostínu. Olistění je velmi husté a dekorativní. Velmi pozdní výhonky jsou jemné, krémově bílé barvy s fialovým lemem, což je typické pro tuto rostlinu. Roste vzpřímeně, je velice elegantní, proto je vysazován jako solitera i do kontejnerů.

Phyllostachys nuda
Dorůstá výšky čtyř metrů, listy jsou velké 10 x 1,3 centimetrů. Odolává teplotám do –29 ºC. Stébla jsou temně zelená, kolénka jsou černá s výraznými bílými kroužky. Výhonky jsou červenohnědé barvy ve spodní části s tmavými skvrnami. Pochvy jsou bez oušek a štětin. Vysazuje se do živých plotů a lesíků.

Fargesia
Tento rod trsovitě rostoucích bambusů pochází ze střední a západní Číny. Jsou většinou mrazu velice odolné, protože rostou v polohách 1700 až 3300 metrů nad mořem. Jejich výška se pohybuje od jednoho do pěti metrů. Listy jsou jemné a husté. Válcovitá, ohebná stébla rostou vzpřímeně. Ve své domovině se vyskytuje ve smíšených lesích, z tohoto důvodu vyžaduje polostinné až stinné stanoviště, pravidelnou zálivku a dostatečnou vzdušnou vlhkost. Nesnáší písčité půdy, extrémní výkyvy teplot, sluneční úpaly. Používá se jako soliterní rostlina v trávníku nebo trvalkových skupinách. Ze zástupců tohoto rodu uveďme Fargesia robusta, Fargesia rufa, Fargesia yulongshanensis.
Pro naše podmínky jsou nejvhodnější z rodu Fargesia například:

Fargesia murielae
Patří k nejodolnějším bambusům na světě vůči mrazu, snese pokles teploty k –30 ºC. Ve své domovině, výškách 3000 metrů nad mořem je potravou pandy velké. Známé jsou jeho kultivary ´Jumbo´, ´Bimbo´.

Fargesia nitida
Krásná, tři až čtyři metry vysoký, rychle rostoucí, poměrně nenáročný bambus. V našich klimatických podmínkách má všestranné použití především pro jeho dobrou odolnost.

Z dalších měně početnějších rodů se zaměříme pouze na popis jejich jednotlivých druhů vhodných do našich klimatických podmínek.

Arundinaria gigantea ´Macon´
Tento velice odolný bambus snášející mrazy až –30 ºC, je jedním z mála druhů, které pocházejí z USA. Je poměrně náročný na půdu, dorůstá výšky čtyř až sedmi metrů, rozměry listů jsou 19 x 2,5 centimetrů. Vysazuje se na plné slunce nebo do polostínu. Výhonky jsou purpurové barvy, pochvy vytrvalé, stébla světle zelená, postupně žlutá. Vhodný je pro výsadbu do živých plotů, malých lesíků i do kontejnerů jako mobilní zeleň.

Arundinaria gigantea ssp. tecta
Snáší teploty až –23 ºC, dorůstá pouze do velikosti 1,25 až 1,80 metru, listy jsou přibližně 10 x 0,8 centimetrů velké. Je schopný růst ve vlhkém prostředí, což mu umožňují vzduchové kanálky, které jsou v jeho oddencích. Listy v zimě často opadávají. Vysazujeme ho jako pokryvnou rostlinu nebo do kontejneru.

Bashania fargesii
Pochází z Číny, severního Sečuánu, kde roste ve výškách okolo 1000 metrů nad mořem. Odolávám teplotám do –18 ºC. Ve své domovině dorůstá výšky devíti metrů, vyžaduje slunečné polohy. Listy jsou velké 15 x 2,5 centimetrů. Je velice přizpůsobivý, dobře snáší znečištěné ovzduší a výkyvy počasí. Koření hlouběji než ostatní bambusy. Stébla jsou vzpřímená, šedozelená barvy a silnostěnná. Pro svůj poněkud robustní vzhled je nejvhodnější pro výsadby bambusových lesíků, vynikne i jako soliterní rostlina.

Bashania qingchengshanenis
Rostlina velice podobná předchozímu druhu je menší a hustší, nenáročná a odolnější mrazu. Snáší lépe extrémy počasí. Pochází z Číny, kde roste ve výškách 1000 metrů nad mořem. Stébla dosahují výšky třech až čtyř metrů, jsou šedě mramorovaná, s kratšími internodii. Listy temně zelené barvy o velikosti 15 x 2,5 centimetrů jsou tuhé a velké. Rychle roste, je velice agresivní. Rozrůstání zabraňujeme různými kořenovými zábranami. Je velmi vhodný na živé ploty, malé lesíky i do kontejnerů.

Indocalamus latifolius
Dorůstá výšky dvou metrů, snáší mrazy okolo –20 ºC, sytě zelené listy jsou 3,5 x 7,5 centimetry velké. Výhonky mají zajímavě načervenalou barvu a objevují se časně na jaře. Vyžaduje polostinné stanoviště. Uplatní se tam, kde chceme vytvořit zajímavé exotické zákoutí.

Indocalamus solidus
Listy jsou výrazně menší než u předchozího rodu. Ve své domovině vytváří husté kompaktní porosty. Používá se pro nižší živé ploty. Dobře prospívá na stinném až polostinném stanovišti.

Pleioblastus chino ´Elegantissimus´
Pochází z Japonska. Dorůstá výšek 1,5 až 1,8 metru. Listy jsou panašované, s krémově bílými proužky, 15 x 2 cm velké. Vysazuje se na chráněná místa na plném slunci nebo do polostínu, snáší teploty do –15 ºC. Vysazujeme jako nízké husté okrasné keříky, které se pomalu rozrůstají.

Pleioblastus fortunei
Pochází z Japonska a do Evropy byl přivezen jako jeden z prvních bambusů již v roce 1863. Dorůstá do výšek 0,6 až 1 metru. Bíle panašované listy dorůstají velikosti 11 x 1,3 centimetrů, vysazuje se do polostínu. Snáší teploty do –15 ºC. Vytváří husté porosty, které pravidelně sestříháváme. Vysazujeme jako půdní kryt, do kontejnerů nebo pěstujeme jako bonsai.

Pleioblastus pygmaeus
Je jedním z nejmenších bambusů, dorůstá výšky 0,3 až 0,5 metru. Listy jsou velké 5 x 0,5 centimetru, teleruje teplotu do –15 ºC . Listy jsou tuhé, tmavě zelené, stébla tenká, úplně zakrytá listy. Kultivar ´Minimus´dorůstá výšky 20 až 30 centimetrů. Uplatnění nachází jako půdopokryvná rostlina, vhodná i do kontejnerů.

Pseudosasa japonica
Elegantní bambus pocházející z Japonska dorůstající výšek třech až pěti metrů, listy jsou 30 x 3 centimetrů velké, často namrzají, ale dobře regenerují. Snáší mrazy do –20 ºC . Stanoviště pro výsadbu volíme chráněné. Vhodný do živých plotů nebo pro soliterní výsadbu.

Sasa palmata
Dorůstá výšek přibližně dvou metrů, snáší teplotu –20 ºC. Na stanoviště není náročný, prospívá ve stínu, polostínu i plném slunci. V Japonsku, odkud pochází, pokrývá velké plochy. Listy jsou palmovitě rozprostřené, sytě zelené barvy a tuhé. Velmi rychle se rozrůstá. Vysazujeme jako solitery nebo pokryvné rostliny.

Sasa veitchii
Dorůstá výšky jedno a půl metru, snáší teploty –18 ºC. Listy jsou 18 x 5 centimetrů velké, lodičkovitého tvaru, temně zelené barvy. Před nástupem zimního období okraje listů osychají, což je typické pro tuto rostlinu. Využívá se jako pokryvná rostlina, která vyžaduje pravidelný sestřih. Vhodný pro pěstování v kontejnerech.

Sasaella ´Ramosa´
Patří mezi nejagresívnější bambusy, dorůstá výšky jednoho metru, listy jsou velké 15 x 2 centimetrů. Vyžaduje polostín nebo plné slunce. Snáší teploty do –21 ºC. Listy jsou tmavé, chloupkaté, palmovitě uspořádané. Vysazujeme jako bambusové trávníky a půdní kryt. Využívá se ke zpevňování svahů.

Semiarundinaria viridis
Dorůstá výšek sedmi metrů, listy jsou velké 15 x 3 centimetrů, vyžaduje plné slunce až polostín. Snese mrazy až do –21 ºC. Stébla jsou silná, vzpřímená, pochvy opadavé. Kořeny se rychle rozrůstají. Vysazuje se jako jeden z nejvhodnějších druhů na živý plot.

Semiarundinaria yashadake ´Kimmei´
Má krásně zlatožlutě vybarvená stébla se zeleným proužkem na článcích.

Shibatea kumasasa
Tento okrasný druh pochází z Japonska, stébla jsou tenká, trojhranná, částečně zakřivená. Výhonky se objevují až v letních měsících, jsou načervenalé barvy, ploché. Vyžaduje kyselou půdu. Dorůstá výšky dvou metrů, listy jsou velikosti 7 x 2 centimetrů. Vysazuj se na chráněná, slunná až polostinná stanoviště. Snáší mrazy do –20 ºC. Vhodný do nízkých živý plotů, pěstování v kontejnerech, nebo jako soliterní rostlina.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *