14.06.2016 | 12:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Bakterie Xylella fastidiosa – nové ohrožení pro evropské plodiny

Bakterie Xylella fastidiosa taxonomicky náleží do třídy Gammaproteobacteria a je škodlivým organismem, který se donedávna na území Evropy nevyskytoval. Bakterie pochází z amerického kontinentu, má velmi široký okruh hostitelských rostlin, včetně řady ovocných plodin a révy vinné, a působí na těchto rostlinách řadu různých chorob, např. Pierceovu chorobu révy vinné.

Bakterie X. fastidiosa se vyskytuje v USA, Kanadě, Mexiku, Argentině, Brazílii, Peru, Paraguayi, Venezuele, Kostarice, na Tchaj-wanu a v Íránu. V roce 2013 byl tento patogen poprvé potvrzen i v Evropě, a to v Itálii v provincii Lecce v regionu Apulie, kde napadl olivovníky. Během let 2014 a 2015 bylo v Itálii zaznamenáno další významné šíření bakterie v regionu Apulie, přičemž bylo zjištěno několik desítek nových ohnisek.

V roce 2015 byl výskyt bakterie potvrzen také na Korsice (Francie) na vítodu myrtolistém (Polygala myrtifolia), pěstovaném jako okrasná rostlina. Dále zde byl detekován výskyt X. fastidiosa na dalších hostitelských rostlinách (např. cist, čilimník Cytisus x racemosus, dub korkový, Genista ephedroides, hebe, javor, levandule, myrta obecná, pelargonie, rozmarýna, vítečník sítinový).

Nově byl zjištěn patogen ve vnitrozemí na jihovýchodě Francie v regionu Provensálsko – Alpy – Azurové pobřeží (zkráceně PACA) opět na vítodu myrtolistém. V letech 2014 a 2015 bylo v několika zemích EU opakovaně zjištěno napadení bakterií na okrasných kávovnících (Coffea spp.) dovezených z Kostariky a Hondurasu.*

Text

Dr. Ing. Zdeněk Chromý,

rostlinolékař

Zdroj fotografií: EPPO

Celý článek naleznete v Zahradnictví č. 6/2016.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down