05.09.2021 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Babiččina zahrádka pro potěchu duše

Venkovská zahrada na Klatovsku nepostrádá nic z babiččiny zahrádky, a přitom se snoubí s moderním trendem současné zahradní architektury. Majitelé Alena a Radek Zelenkovi svou zahradu U konipáska přihlásili také do akce Víkend otevřených zahrad a návštěvníci k nim mohli letos již podruhé nakouknout a zúčastnit se komentované prohlídky.

Rodina Zelenkových před pěti lety hledala útočiště a místo s přidanou hodnotou. Našla ho v malé vesnici Ježovy, kde se ze zahrady otevírá krásný výhled na místní kapličku a současně kopec sopečného původu zvaný Běleč. Zahradu bylo třeba vyčistit, odstranit navážky suti i staré palety, přesunout hromady kamení. Vzrostlé ovocné stromy a některé okrasné rostliny tu ponechali, trávník znovu nezakládali, jen jej pravidelně sečou. Zahradě chybělo soukromí, které se tu podařilo vytvořit odcloněním sousedů živým plotem ze sibiřského jilmu, šeříku, pustorylu, trojpuku a dalších keřů vysazených do trojsponu. Při sázení rostlin je třeba z jílovité půdy na zahradě odstranit spoustu kamení, ale výhodou je, že půda snadno nevysychá.

„Mám ráda, když vše plyne přirozeně bez nutnosti zásahů. Proto si myslím, že nejdůležitější je vybrat si správné rostliny na správné místo. Snažím se také vybírat rezistentní odrůdy,“ vysvětlila majitelka Alena Zelenková. Jejich zahrada byla certifikovaná jako ukázková přírodní zahrada, která umně propojuje okrasnou s užitkovou částí. Poskytuje útočiště a potravu pro hmyz, ptáky, slepýše i ještěrky. Chalupu se zahradou majitelé v současnosti pronajímají a v nedalekých Janovicích nad Úhlavou zakládají prvorepublikovou zahradu. Venkovské zahradě tak věnují péči jen několik málo hodin mezi předáváním dalším rekreantům.*

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 9/2021.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Komentáře k článku

  1. Není nad to mít pěknou zahrádku. Sama jsem po zahrádce dlouho toužila a minulý rok se mi to konečně vyplnilo. Letos jsem na ní strávila prakticky celé léto. Teď už se pomalu chystám k její přípravě na zimu. Jsem ale co se zahradničení týče celkem nováček, takže mi mimo jiné pořád chybí důležité zahradní náčiní. Nedávno jsem ale na https://www.mujletak.cz/ koukala na letáky různých hobbymarketů a všimla jsem si, že s pomalým příchodem podzimu tam mají na zahradní nářadí mají docela zajímavé slevy. Nejblíž to mám do Baumaxu, tak se tam asi zajdu brzy podívat.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down