Až půl milionu na přeměnu veřejného prostoru

Ve spolupráci s Českou spořitelnou nabízí Nadace Via až půl milionu na přeměnu veřejného prostoru těm, kdo chtějí propojit místní lidi, neziskovky, firmy a instituce. Obce do 5000 obyvatel nebo neziskové organizace mohou zažádat o grant v rámci programu Dokážeme víc, který podporuje sousedské projekty. Žádost je možné podat od 16. ledna do 13. března 2023, na realizaci budou vybrané projekty mít 18 měsíců.  

O veřejném prostoru by měli rozhodovat místní. Česká spořitelna jim na to dá až půl milionu. Menší obce, spolky, aktivní jedinci, podnikatelé a co nejvíce místních lidí. Ti všichni se mohou spojit a společně zažádat o grant v rámci programu Dokážeme víc, který podporuje sousedské projekty. Žádost mohou podat od 16. ledna do 13. března 2023, získat mohou až 500 000 Kč a na realizaci budou mít 18 měsíců.

„Vztahy na lokální úrovni jsou tím nejcennějším, do čeho můžeme investovat, aby se nám dobře žilo. Náš program nabízí nástroje, které v obci pomohou sousedské vztahy podpořit, a finance, díky kterým si lidé společně vytvoří místo k setkávání,“ vysvětluje Andrea Studihradová z České spořitelny, která za programem Dokážeme víc společně s Nadací Via stojí.

Z grantu může vzniknout třeba  nová náves, venkovní místo ke společnému posezení či akcím. Peníze lze ale použít i na úpravu vnitřního prostoru, například kulturního domu nebo klubovny. O grant může zažádat místní spolek, knihovna, příspěvková organizace nebo třeba obec do pěti tisíc obyvatel. Důležité je sestavit nejméně pětičlenný tým a zapojit do plánování i realizace nové podoby prostoru co nejvíce místních. Podmínkou je také spoluúčast na rozpočtu projektu 20 % z celkové částky, tj. až 100 000 Kč v případě půlmilionového grantu.

„V programu Dokážeme víc Nadace Via společně s Českou spořitelnou dlouhodobě podporuje aktivní lidi a projekty, které mění život okolo nás a zlepšují sousedské vztahy. Naše pomoc není jen finanční. Každý tým také dostane k ruce zkušeného konzultanta, který mu pomůže například s organizací plánovacích setkání. Pro realizační týmy také připravujeme vzdělávací semináře a propojujeme je s účastníky předchozích úspěšných projektů,“ popisuje Hana Morávková z Nadace Via.

Zdroj: SZKT, úvodní foto Nadace Via*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down