21.11.2013 | 03:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

´AUREA F1´ – nakládačka odolná k virózám

Nejdůležitější chorobou okurek je nesporně plíseň okurková, ale v posledních letech se v teplejších oblastech vyskytují také virózy, především žlutá mozaika cukety ZYMV a mozaika okurky CMV. Příznaky na okurkách jsou u obou podobné – zřetelná mozaika na listech a tmavozelené „boule“ na plodech.

Prakticky jediná možnost ochrany proti virovým chorobám je pěstování odolných odrůd. Odrůdy okurek odolné proti CMV jsou již běžné. Odolnost proti ZYMV není výjimkou u polních salátovek a u hruboostných nakládaček, ale jemnoostné odrůdy nakládaček (nejen naše, ale i zahraniční) zřetelně odolné proti ZYMV jsou zřejmě velmi vzácné.

Testování pomocí fytotronu

V naší firmě Ing. Holman ve Bzenci jsme se začali zabývat odolností odrůd okurek k CMV a ZYMV v roce 2004, hned po vybudování tzv. fytotronu, tj. klimatizované místnosti s osvětlením, kde je možno zkoušet odolnost k různým chorobám ve stabilních podmínkách teploty, vlhkosti a osvětlení. Jednotlivé rostlinky ve fytotronu se uměle infikují příslušnou chorobou (zde virem) a po uplynutí inkubační doby (u viróz dva až tři týdny) se vyhodnotí odolnost: rostliny zdravé tzn. bez příznaků lze považovat za odolné.

Hledali jsme zejména odolné výchozí materiály okurek. Uvedeným postupem jsme otestovali velký soubor více než 700 různých odrůd a linií okurek na odolnost především k ZYMV. Jemnoostných materiálů bylo přes 300, ale žádný neměl výraznější odolnost k tomuto viru. Přesto v několika „číslech“ naší linie BH-504 (mateřská linie našich odrůd ´Bohdana´ a ´Milena´) jsme našli několik málo rostlin téměř bez příznaků. Tyto rostliny se staly výchozím materiálem nové odrůdy ´Aurea´.

Efektní výsledek

Ve skleníku jsme opakovaným samoopylením výrazně odolných rostlin vybraných z původní linie BH-504 po umělém infikování ve fytotronu získali novou linii BH-504R jemnoostných a geneticky nehořkých nakládaček s vysokou odolností k ZYMV. Tato nová linie je zcela odolná k viru CMV a výrazně odolnější k plísni okurkové. Křížením s otcovskou linií jsme získali novou odrůdu ´Aurea F1´ (BH-223 F1).

Před přihlášením této nové odrůdy do státních odrůdových zkoušek (registraci) byla tato odrůda několik let testována jednak u nás, ve šlechtitelské firmě Ing. Holman, ve Bzenci, tak rovněž po celé České republice v různých klimatických podmínkách u řady zahrádkářů, kteří s námi spolupracují na zkoušení šlechtitelských novinek. Tímto bych jim chtěl poděkovat za jejich přínos a těším se s nimi na další spolupráci.

Vlastnosti nové odrůdy

´Aurea F1´je relativně silně vzrůstná, list je menší, světleji zelený, hodně špičatý. Rostlina je geneticky nehořká, převážně samičího typu, výskyt „jalových“ květů je velmi malý. Plod je štíhlý, poměr délky k šířce je 3:1, tupě zakončený, hladký, osten bílý jemný. Jedná se o poměrně rannou odrůdu. ´Aurea F1´ je úplně odolná k viru CMV a jako první odrůda tohoto typu vysoce odolná k ZYMV. Je také značně odolná (v polních podmínkách) k plísni okurkové. Ostatní obvyklé choroby jako čerň okurková, bakterióza a padlí se u ní během zkoušení nevyskytly.

Z ostatních, sice již starších novinek firmy Ing. Holman, bych se ještě zmínil o hruboostné odrůdě ´Viola F1´, což je vlastně vylepšená, již legendární odrůda ´Regina F1´. Má vyšší odolnost k plísni okurkové (zřetelně déle zelená nať v polních podmínkách) a vyšší výnosnost. Ze salátových okurek je to ´Viktorie F1´, vhodná na pole i do siloníků. Má velmi výraznou odolnost k plísni okurkové (ve skleníku i na poli se sklízí až do října).

Nejméně stejnou důležitost pro úspěch v pěstování jako vhodná odrůda má také kvalitní osivo. Proto je důležité si všímat, co jsem koupil, a jak to dopadlo – a držet se pak toho, co se osvědčilo.

Text a foto Ing. Jiří Holman, Ph.D., Šlechtění a semenářství okurek, Bzenec*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down