10.06.2010 | 07:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

ASZ se představuje

Hlavní myšlenkou založení Asociace Zahradnických společenstev (AZV) je posilování pozice členů v rámci zemědělství a jednotné prosazování záměrů vztahujících se k celému zahradnickému oboru. Hlavním úkolem tohoto sdružení zastřešujícího již fungující organizace je zastupovat propagovat a hájit své členy při jednáních, při kterých je vhodné jednotně prosazovat společná stanoviska. Koordinovat a zprostředkovávat takové aktivity, které povedou k rozvoji a propagaci celého zahradnického oboru a oborů s ním souvisejících.
Účelem je mít při jednáních jednotlivých svazů za sebou takovou organizaci (AZS), která jako celek v rámci rostlinné výroby bude mít mnohem významnější postavení (vzhledem k výši produkce, objemu služeb, zaměstnaných lidí a pod.).

Při společných setkáních v radě AZS (což je její nejvyšší orgán, který ji řídí) se scházejí tajemníci a předsedové členských svazů, kteří si předávají zkušenosti s řešením problémových situací a vzájemně se informují o zjištěných novinkách v oboru. Zároveň určují další směřování asociace.

Pro dosažení společných cílů
Ve společném zájmu všech zahradnických svazů se ocitají oblasti školství, výzkumu, používání pesticidů a mnohé další legislativní problémy (týkající se např. daní, hypoték, dotací a mnoho dalších). Je jasné, že účelových řešení lze snadněji dosáhnout společnými silami. Je například nepochopitelné, že se k nám ve velkém množství dovážejí rostliny i potraviny ze zemí s podobnými klimatickými podmínkami, u kterých není pochyb, že je ve srovnatelné kvalitě i ceně umíme vypěstovat i v ČR. I západně od nás jsou zahradnické obory podporovány a významně se rozvíjejí. Není divu, že při vysoké přidané hodnotě u zahradnických produktů a zvyšující se poptávce je zahradnictví neopomenutelnou složkou některých národních ekonomik zemí EU.

Statut odborného poradce
Jeden z nejvýznamnějších úkolů, který má asociace daný stanovami, je prosazení se coby poradní a připomínkující organizace při tvorbě různých předpisů vztahujících se k našemu oboru. Snahou je najít v tomto ohledu cestu na ministerstva, a to zejména životního prostředí, zemědělství a Ministerstva pro místní rozvoj, kde bychom se rádi uplatnili a získali zde možnost alespoň sdělit naše stanoviska v oblastech, které se nás týkají.
Již dnes je AZS jedním ze společenstev Agrární komory ČR a také má zastoupení v poradním sboru ředitelky oboru 17220 pro okrasné zahradnictví Ministerstva zemědělství ČR.

Důstojnost zahradnického oboru
Věříme, že se podaří naplnit ideu Asociace zahradnických společenstev začlenit všechny organizace rozvíjející zahradnický obor a umožnit jim s větší silou prosazovat záměry, které tomuto oboru v ČR pomohou najít důstojnější a jistě zaslouženou pozici. Vždyť právě našemu oboru jsme vděční za zdravé potraviny v podobě ovoce a zeleniny i léčivých rostlin a koření, za zlepšování životního prostředí v přelidněných městech, zlepšování vztahů mezi lidmi formou předávání květinových darů, za určitou kultivaci vztahu k přírodě při péči o rostliny v zahradách či květináčích a v neposlední řadě za udržování kulturní krajiny, jejíž otisk se dostal i do státní hymny, díky které – nejen prostřednictvím rozkvetlých stromů, často o naší zemi slýcháme „zemský ráj to na pohled“.

Asociace zahradnických společenstev v současné době reprezentuje následující sdružení:
Honzo – umísti logo, pod něj název sdružení a webové stránky
Svaz školkařů ČR: www.svaz-skolkaru.cz
Svaz květinářů a floristů ČR: www.svazkvetinaruafloristu.cz
Sdružení zahradnických center: www.szc.cz
Sdružení lesních školkařů ČR: www.lesniskolky.cz
Asociace zahradnického výstavnictví: www.green-world.info

Kontaktní údaje AZS:
president AZS: Jiří Chládek,
tajemník AZS: Ing. Jiří Dusbaba, tel.: 775 142 163, E-mail AZS: azscr@seznam.cz
Adresa:
Asociace zahradnických společenstev
Na Pláni 1609
54701Náchod

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down