14.10.2022 | 02:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Arboristé začali prořezávat stromy na promenádní Masarykově ulici v Liberci

Arboristé začali prořezávat stromy ve více než stoleté lipové aleji na promenádní Masarykově ulici v Liberci, která vede z horního centra města do Lidových sadů. Odborně ošetří 90 stromů, dalších devět dřevin kvůli jejich špatnému stavu porazí. Práce potrvají do konce listopadu. Provoz v Masarykově ulici není těmito pracemi nijak omezen, řekla ČTK mluvčí radnice Jana Kodymová.

"V tuto chvíli pracují arboristé před průmyslovou školou a postupovat budou směrem k muzeu až k zoologické zahradě," dodala Kodymová.

Promenádní ulice s alejí bývá označována za jednu z nejhezčích v zemi. Svoji současnou podobu získala Masarykova ulice v době největšího rozmachu města na přelomu 19. a 20. století. Architektonicky ojedinělý celek tvoří lázně císaře Františka Josefa I., Severočeské muzeum a dětská poliklinika. Je tam i kdysi slavné výstaviště, které se postupně mění v muzeum techniky. Alej také vybízí turisty k romantické procházce podél reprezentativních vil z centra města k zoo, botanické zahradě nebo Lidovým sadům.

Stromořadí bylo na konci 19. století vysazeno ve čtyřech řadách. Zůstaly z něj ale jen vnější lípy, vnitřní javory už tam nejsou. V dobrém stavu nejsou ani lípy. Kořenový systém většiny stromů v aleji významně poničily stavební stroje při rekonstrukci tramvajové trati před 35 lety. Navíc jsou lípy napadené agresivními dřevokaznými houbami a poškozuje je i solení okolních komunikací. "Už od roku 2012 se Liberec snaží tuto lipovou alej pravidelně stabilizovat. Cílem je pochopitelně prodloužit životnost tohoto lipového stromořadí a při tom zajistit bezpečnost provozu v této historicky a turisticky významné lokalitě," řekla Kodymová.

Zhruba 50 stromů dalo město kvůli jejich špatnému stavu v minulých letech pokácet. Několik dalších spadlo samo, nikoho nezranily. Právě kvůli snížení rizika pádů dalších stromů nyní městem najatá arboristická firma dřeviny upraví. "V průběhu října a listopadu provede stabilizaci celé aleje, což spočívá ve výškové a obvodové redukci jednotlivých stromů tak, aby byla zachována maximální možná bezpečnost. Budou provedeny zdravotní řezy, lokální redukce, kontroly a výměny vazeb," dodala mluvčí radnice.*

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down