Aranžujte s námi

Podzim pomalu, ale jistě klepe na dveře, a pro nás zahradníky to mnohdy znamená, že se určitou dobu zabýváme také aranžováním, vazbou květin, která je právě v této době velice aktuální.

Všeobecně vzato se dá toto pracovně vypjaté intenzivní období rozdělit do dvou hlavních skupin možností využití podzimní vazby.
První možnosti pro zahradníky a floristy přichází s výzdobou domovů, ať již v podobě malých dekorací na stoly nebo do váz. Stále větší oblibu získávají výzdoby s aktuální podzimní floristikou ve veřejných prostorech hotelů, úřadů kostelů a svatebních síní.
Druhou možností pro podzimní aranžování je výroba smutečních dekorací a výzdoba hrobů a pietních míst, související se svátkem Památkou zesnulých, oživující vzpomínku na naše předky a přátele.
Přestože se v podzimních dekoracích využívají také řezané květiny – ať ještě ze zbytků sklizených z dokvétajících záhonů letniček – jako astry, rudbeckie, hledíky, aksamitník vysoký , laskavec, nebo trvalek – astry, rudbeckie, rozchodník, trávy, mochyně, ostrožky , chryzantémy, hlavní důraz by měl být kladen na doplňkové přírodní materiály, které právě jsou typické pro toto roční období – jako jsou různé suché plody, palice kukuřice, ovoce, šípky, listy stromů ať suché nebo zbarvené do překrásných barev, suché trávy, bodláky, a jiné suché květiny či listy.
Příroda nabízí vždy a stále dostatečnou paletu barev a tvarů, které vyniknou na podkladu trvanlivé zeleně jehličnanů nebo listů stálezelených dřevin, které působí sice někdy více exoticky, ale jsou vytrvalé a v aranžmá dlouho vydrží.
Základem takových dekorací , které mají v podmínkách vytápěných místností vydržet dostatečně dlouhou dobu, je mokrá pěnová hmota, zabezpečující řezaným květům a živé zeleni dostatek vody pro celou dobu. Pro aranžmá v interiéru poslouží nejlépe univerzální materiál pro každé použití – pěnová hmota Oasis Ideal, dodávaná ve tvaru cihel či celých bloků pro větší dekorace, nebo přímo tvarovaná do misek, koulí, kuželů, váz anebo věnců.
Pro aranžmá na hroby a pro smuteční floristiku jsou stále s větší oblibou zahradníků i floristů využívány podložky s držadlem na vypichování smuteční dekorace či kytice na položení typu Florette, nebo Dekorette, které mají na spodní straně pevnou plastovou podložku, která zadržuje vodu. Pro náročnější zákazníky je možné nabídnout vypichované věnce ze živých květin doplněné podzimním materiálem do kruhových podložek pro věnce s pěnovou hmotou Oasis Ideal, zabezpečující vodu pro květiny .
Každopádně, ať již pro interiéry, nebo pro smuteční floristiku, je zde široká nabídka podložek z pěnové hmoty Oasis, které zajistí květinám optimální podmínky a přispívají k racionalizaci práce významnou úsporou času v porovnání s klasickou vazbou.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *