Aquilegia x cultorum (syn. A. hybridum) – orlíček zkřížený

Pod tímto označením jsou shrnuta mezidruhová křížení včetně jejich případných odrůd. Náleží sem kříženci A. flabellata x A. caerulea nazývané také A. x haylodgensis (květy velké, často dvoubarevné),

dále kříženci A. chrysantha x A. truncata či A. chrysantha x A. skinneri pojmenované často podle zbarvení květů jako A. hybrida citraea (žluté), A. hybrida rosea (růžové), A. hybrida cupraea (měďnatě červené) nebo odrůdovými jmény jako ´Crimson Star´ (korunní plátky s ostruhami měďnatě rudé, kališní mezi nimi smetanové), ´Spring Magic´ (rostliny asi 35 cm vysoké, květy modré a růžové vždy v kombinaci s bílým zbarvením) aj. Kříženci A. skinneri mají sytější barvy, ale nejsou tak vytrvalé. Je to v současné době nejcennější skupina orlíčků, která vyniká hlavně svým zbarvením a velikostí květů (až přes 10 cm). Pro hrnkovou kulturu lze využít některá nízká šlechtění A. caerulea a A. flabellata. Současný sortiment orlíčků je převážně anglického, německého a hlavně pak kalifornského původu. Tyto zahradní odrůdy se mohou množit i semenem. Zabráníme-li křížení, jsou semenáče jednotlivých odrůd přijatelně vyrovnané; jinak se musí dělit starší trsy.
Již na Šlechtitelské stanici v Uhřeticích pracoval Vl. Vaněk s orlíčky dobře množitelné semenem. Roku 1966 se zapisuje do Listiny povolených odrůd jeho ´Směs Barev´. Hlavním šlechtitelským záměrem bylo získání semenem množitelné čisté barvy a kompaktní, nepoléhavý, nižší vzrůst. Tato práce ale byla dosti zdlouhavá (jedna generace trvá dva roky). Svoji slibnou činnost rozvíjel Vl. Vaněk dále na Šlechtitelské stanici v Heřmanově Městci. V r. 1975 se chystal přihlásit do odrůdových zkoušek odstín červenobílý, bílý a žlutý. Tato práce však, bohužel, nebyla dokončena.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *