08.11.2006 | 10:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Antonio Carraro - pro vinici jako stvořený

Itálie je evropskou vinařskou velmocí, která má silné technické zázemí, v němž vyniká známý výrobce traktorů Antonio Carraro. Traktory této značky se osvědčují při práci ve vinicích a ovocných sadech nejen v zemi výrobce, ale na celém světě. Pro pěstitele révy nabývají stále většího významu, především při práci ve svažitých, ale také v nově zakládaných vinicích s užším sponem.

Traktory Antonio Carraro se vyrábějí o výkonu zhruba od 20 do 100 koní, všechny s pohonem všech kol. Velmi oblíbené jsou traktory Tigre se stejně velkými koly a Tigre Country (30 - 40 koní) s rozdílně velkými koly na přední a zadní nápravě, vyznačující se jedinečnou pohyblivostí v terénu, mj. díky nezávislým řídicím brzdám zadních kol. Konstrukční řada Tigrone zahrnuje traktory různého provedení o výkonu motoru od 40 do 70 koní. Vyrábějí se buď se stejně velkými, nebo rozdílně velkými pojezdovými koly. Mají osvědčený integrální kyvný rám Actio, docilují ideálního rozložení zatížení obou náprav, mají nízké těžiště, velké natočení řídicích kol. Řada Tigrone tak vyplňuje střední segment mezi traktory nižšího výkonu Tigre a Country a profesionální řadou Ergit. Právě traktory této řady Ergit, které patří k nejvýkonnějším, jsou v poslední době nejžádanější. Zejména pak modely TRX 8400 (68 k) a TRX 9400 (85 koní) s otočným řízením a s kabinou. Potvrzují to zkušenosti zahraničních, ale stále více i tuzemských uživatelů, zejména z moravské vinařské oblasti. Některé z nich jsme navštívili a z jejich hodnocení vybíráme.
Tomáš Zoufalý, který spolu s Markem Šemberou intenzivně hospodaří v Nové Bránici, jsou známí zejména velkovýrobním pěstováním okurek nakládaček, ale pěstují také na 15 hektarech révu vinnou. „V těchto řadových kulturách se velmi dobře uplatňuje speciální malotraktor Antonio Carraro TRX 8400 Ergit. Má výhodně malé rozměry, avšak poměrně velký výkon motoru, takže ho nejvíce využíváme v agregaci s mulčovačem, rosičem, ale také s kultivátorem, nebo rotavátorem. Výborný tahoun a na svahu není problém“, říká Tomáš Zoufalý a dodává: „Snadná obsluha a pohoda pro řidiče.“
Traktor Antonio Carraro řady Ergit, model TRX 8400, je vybaven tříválcovým vznětovým přeplňovaným motorem (diesel), chlazeným kapalinou. Tyto traktory mají integrální kyvný rám Actio, zajišťující dokonalou trakci všech kol, ale i schopnost bezpečně pracovat v nejrozmanitějším terénu. Servořízení a krátký rozvor náprav a malý poloměr otáčení umožňují docilovat jedinečné manévrovatelnosti.
Reverzační převodovka 16/16, u které se mohou pomocí násobiče Hi-Lo redukovat všechny převodové stupně o 20 %, tak dociluje 32 převodových stupňů vpřed a stejný počet při jízdě vzad, od plazivé rychlosti až po dopravní rychlost 40 km/h. Výkonná hydraulika s regulací průtoku s tříbodovým závěsem vzadu i vepředu a k tomu otáčecí pracoviště řidiče, které se dá otočit i se sedačkou, přístrojovou deskou, ovládáním a s pedály během několika sekund o 180 stupňů.
Zemědělská společnost ZEMAX, a.s., v Šitbořicích pěstuje révu na výměře 70 ha vinic, má asi 30 ha intenzivních sadů jabloní a 70 hektarů meruněk. František Pacas, zodpovědný za mechanizaci speciálních odvětví výroby, říká: „Máme vinice na terasách i na volné půdě, kde jsou dost kopečky, avšak náš traktůrek Antonio Carraro TRX 8400 Ergit má tak nízko těžiště, že nemá šanci se převrátit. A navíc – na otáčení i s nářadím potřebuje minimální místo. Vinařství Springer v Bořeticích rovněž používá traktor Antonio Carraro TRX 8400. „Pro základní práce ve vinici je náš traktor jako stvořený“, říká Jaroslav Springer a doplňuje: „Rychlé otočení pracoviště řidiče a možnost jezdit obráceným směrem nejvíce oceňujeme. Lze stejně dobře využívat nářadí zavěšené vpředu i za traktorem.“
Závěr je tedy jednoznačný - tyto speciální traktory Antonio Carraro, jejichž distributorem v České republice je společnost PEKASS, a.s., nejen že ulehčují práci svému majiteli, ale umožňují mu optimálně pečovat o jeho vinici.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down