05.09.2006 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Antonio Carraro na Jižním Městě

Městská část Praha 11 je největším sídlištěm v republice s více než 90 tisíci obyvatel. Avšak nejen činžovní domy, obchody, či školy patří k sídlišti, ale jsou zde též rozlehlé zelené plochy, čítající 230 hektarů, jež vyžadují trvalou péči. Stará se o ně pět firem, zabývajících se službami. Jednou z nich je Helena Šubertová – Parky a zahrady, se sídlem na Jižním Městě, která pečuje o 90 hektarů zeleně.

Firma byla založena v roce 1990 a dnes vedle rodinných příslušníků zaměstnává 15 pracovníků. A že tato profesionální práce vyžaduje též odpovídající techniku, nám potvrdil Jiří Šubert, manžel podnikatelky, který se stará o technické zajištění provozu firmy.
Zastihli jsme ho při práci v Centrálním parku Jižního Města, který má charakteristickou zvláštnost – jsou tu uměle vytvořené kopce ze zeminy, vyhloubené při stavbě metra. Dnes jsou už všechny plochy a kopce parku zatravněné.
Právě při práci na příkrých svazích těchto umělých „pražských hor“ pracovaly tři stroje Antonio Carraro – sekačka Rondo, traktor TTR 4400 HST a horský traktor řady Ergit TRG 9400, oba s žacím ústrojím. A nutno říci, že si počínaly velmi zdatně.
Začněme od nejmenšího. Rondo, takový je výstižný název tohoto čiperného stroje. „Potřebovali jsme nějaký stroj, který by nám zajistil především zimní údržbu chodníků“, začíná své vyprávění Jiří Šubert a vysvětluje: „Stavbaři mnohdy nemyslí na údržbu zeleně, sloupy, či semafory překážejí, multikárou nejsnáze něco poškodíte, nebo porazíte, je to utrpení. Tento stroj Rondo se však otočí na místě, rychle manévruje, je úžasně obratný. Avšak nejen v zimě, kdy jsme se s ním dostali všude, ať s kartáčem, nebo radlicí. Pro letní údržbu k němu máme sekačku se sběrem, může z vysokozdvižného koše rovnou vysýpat trávu na nákladní vůz. Otáčíte se na malém prostoru a neohrožujete lidi. Rondo je ideální pro velký provoz. A když je potřeba, pomůže i dalším strojům při sečení, jak vidíte tady.“
Druhý podle velikosti je osvědčený traktůrek Antonio Carraro TTR 4400 HST o výkonu 36 koní s hydropohonem. „Začnu opět zimním obdobím“, pokračuje pan Šubert, „přibylo nám 20 kilometrů chodníků a bez tohoto malého TTR bychom zimu nezvládli. Máme k němu radlici - natáčecí, výklopnou a musím říci, že Wiedenmann jsou velmi dobré stroje. Testovali jsme je spolu s traktory Antonio Carraro, které firma PEKASS dovezla a musím říci - jsme velice spokojeni. Rovněž kartáč je velmi dobrý. A k traktoru používáme i přípojný drtič. Se strojem TTR už jsme stihli letošní dlouhou zimu a nyní, jak vidíte, si stejně dobře vede při údržbě trávníků.“
Nakonec jsme si prohlédli nejvýkonnější stroj Antonio Carraro – kterému svahy nejsou vůbec cizí. Předvedl nám to na jednom z kopců Centrálního parku.
„Tento horský traktor Antonio Carraro řady Ergit TTR 9400 máme od dubna letošního roku. Důvod byl jasný, dostali jsme zadání vysadit 160 stromů ve valu u dálnice a to velkých stromů a teď - co v těch kopcích? Vyhrál traktor, který dokáže pracovat i na velmi příkrém svahu. Sám jsem si měřil, že tento traktor TTR 9400 bezpečně pracuje na svahu až 40 stupňů i bez uzávěrky, co chcete víc“, usmívá se spokojený uživatel.
Tento, svými rozměry traktůrek, i když šířkou 2 metrů nejširší z traktorů Antonio Carraro, je však, měřeno výkonem, opravdový traktor. Vždyť jeho motor, 4válcový turbodiesel, vykazuje 64 kW, resp. 87 koní. Díky velmi nízkému těžišti, širokým nízkotlakým pneumatikám a pohonu všech kol dociluje mimořádné stability i při nejtěžších pracovních podmínkách. Na pražském sídlišti pracuje ponejvíce se sekačkou Trimax o šířce záběru 3,42 metru. Je to vícerotorová sklápěcí sekačka, která dociluje výšky řezu od 12 do 112 mm. „Je kompaktní, konstrukčně řešená blízko traktoru, který má navíc přitěžování, takže 850 kg hmotnosti sekačky bez problému zvládne. Dobře seká, vezme i půlmetrovou trávu stejně dobře jako nejnižší golfový trávník. Traktor má obrovskou trakci, vyjede každý kopec a chová se velmi bravurně. Navíc neobtěžuje okolí hlukem. Velmi oceňuji rychlé otočné řízení u obou traktorů. Jsem nadmíru spokojený jak s touto soupravou, tak s ostatními stroji, které jsem zakoupil v nedaleké Uhříněvsi v PEKASSu“, hodnotí uvedené výrobky pan Šubert.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down