29.06.2010 | 07:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Angelonia gardneri a Angelonia angustifolia hybridy

Z tropů a subtropů Střední a Jižní Ameriky i západní Indie pocházejí Angelonia gardneri a Angelonia angustifolia hybridy, dřevnaté byliny z čeledi Scrophulariaceae. Mají vzpřímené nebo převislé výhony s úzce kopinatými, hladkými listy a klasy souměrných pětilaločnatých květů připomínajících květy orchidejí nebo hledíků.

V dnešním sortimentu je několik licenčně chráněných sérií moderních odrůd s bílými, růžovými, fialovými, fialově modrými nebo vícebarevnými květy – ´Angelmist´, ´Angelface´, ´Angelwings´, ´Adessa´, ´Alonia´, ´Angelina´, ´Carita´, ´Zebra´, které se vyznačují bohatostí a trvanlivostí květů, dobrým větvením a odolností vůči horku i virovým chorobám. Liší se v síle růstu, velikosti květů a listů, raností či délkou pěstební doby.

Nároky během pěstování
Vrcholové řízky o velikosti kolem pěti centimetrů zakořeňují pod mlhou nebo mikroténovou fólií při teplotě 20 °C během tří až čtyř týdnů. Mladé rostliny se poté vysazují jednotlivě do květináčů o průměru 10 až 11 cm, po dvou kusech do květináčů o průměru 12 – 13 cm nebo po třech až čtyřech kusech do kontejnerů, popř. závěsných nádob o objemu 3 až 5 l. K sázení lze použít rašelinný nebo kůrorašelinný, středně vyhnojený, propustný substrát s hodnotou pH v rozmezí 5,5 – 6,5.

Celý článek naleznete v časopise Zahradnictví č. 4/2010.

Text Ing. Věra Nachlingerová, VÚKOZ, v. v. i., Průhonice
Foto archiv

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down