Altány a použití kamene v zahradě

V dnešním povídání s Ing. Drahoslavem Šonským, CSc., navážeme na minulý díl a budeme hovořit o altánech, které významně přispívají ke zpříjemnění pobytu na zahradě. Také se dozvíte, jak mohou kameny posloužit k dokonalému dotvoření obytnosti prostředí a jak s nimi pracovat.

Ze stavebních prvků nám zbývají jako poslední altány …

Ano, zahradou nemůžeme jenom procházet nebo na ní hledět. V zahradě bychom měli bydlet. Jen tak máme možnost vnímat její krásu, vůně, barvy. A prvky, jako jsou terasy, pergoly a altány, nám to umožňují. Pokud je zahrada dostatečně velká, navrhuji míst pro posezení dokonce několik. Rozmisťuji je podle slunečního osvitu, v blízkosti hezkých zahradních partií. Kvalitní zahradní nábytek nám pobyt zpříjemní a možnost temperování altánu ho prodlouží od jara do podzimu.

Altán samotný umisťuji spíše dále od domu jako jeho zahradní dominantu. Určující je výhled z altánu – na dům, na koupací jezírko, zajímavou partii zahrady nebo i do krajiny. Často je altán místem, kde probíhá letní společenský život obyvatel zahrady. Pokud je altán dále od domu, je to i přínosné, protože společnost má soukromí a kouř z grilu nestoupá do oken domu.

Rád navrhuji zahradní domky pro děti. Učí nenásilně děti žít na zahradě, jak se v současné době říká „v souladu s přírodou“.

Text

Iva Neumannová

Zahradní ateliér Iva Neumannová

Foto včetně popisek D. Šonský

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 7/2017.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *