11.07.2017 | 08:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Altány a použití kamene v zahradě

V dnešním povídání s Ing. Drahoslavem Šonským, CSc., navážeme na minulý díl a budeme hovořit o altánech, které významně přispívají ke zpříjemnění pobytu na zahradě. Také se dozvíte, jak mohou kameny posloužit k dokonalému dotvoření obytnosti prostředí a jak s nimi pracovat.

Ze stavebních prvků nám zbývají jako poslední altány …

Ano, zahradou nemůžeme jenom procházet nebo na ní hledět. V zahradě bychom měli bydlet. Jen tak máme možnost vnímat její krásu, vůně, barvy. A prvky, jako jsou terasy, pergoly a altány, nám to umožňují. Pokud je zahrada dostatečně velká, navrhuji míst pro posezení dokonce několik. Rozmisťuji je podle slunečního osvitu, v blízkosti hezkých zahradních partií. Kvalitní zahradní nábytek nám pobyt zpříjemní a možnost temperování altánu ho prodlouží od jara do podzimu.

Altán samotný umisťuji spíše dále od domu jako jeho zahradní dominantu. Určující je výhled z altánu – na dům, na koupací jezírko, zajímavou partii zahrady nebo i do krajiny. Často je altán místem, kde probíhá letní společenský život obyvatel zahrady. Pokud je altán dále od domu, je to i přínosné, protože společnost má soukromí a kouř z grilu nestoupá do oken domu.

Rád navrhuji zahradní domky pro děti. Učí nenásilně děti žít na zahradě, jak se v současné době říká „v souladu s přírodou“.

Text

Iva Neumannová

Zahradní ateliér Iva Neumannová

Foto včetně popisek D. Šonský

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 7/2017.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Komentáře k článku

  1. Mít tak krásnou a velkou zahradu, jakou jsme si koupili, a nemít v ní pořádnou pergolu nebo alespoň altánek, to byl vážně hřích. Musela jsem si půjčit na https://www.pujcka-dnes.cz/ , abych si mohla dovolit ten dražší altán, ale tohle je investice do budoucna. Takto jsem to teda vysvětlila manželovi. Dává si v něm odpolední kávičku, takže bych řekla, že je s tím v pohodě.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down