28.03.2012 | 04:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Alonsoa meridionalis

K čeledi Scrophulariaceae náleží Alonsoa meridionalis (syn. A. caulialata), jež pochází ze Střední a Jižní Ameriky – Mexika, Chile a Peru. V domovině víceletý polokeř se vzpřímenými stonky má menší, svěže zelené, vstřícné, přisedlé, úzce kopinaté, na okrajích zubaté listy a souměrné, asi dva centimetry velké, rumělkově červené květy se žlutým jícnem.
V současném sortimentu je k dispozici několik odrůd (´Fireball´, ´Apricot Lachs´, ´Improved Fireball´, ´Lustre Scarlet´, ´Orange Fire´), které se navzájem liší barvou květů i listů.

Vrcholové řízky o velikosti čtyři až pět centimetrů zakořeňují pod mlhou nebo mikroténovou fólií, při teplotě 18 až 20 °C během třech týdnů. Pak se mladé rostliny vysazují po jednom kuse do květináčů o průměru 10 až 11 cm nebo po třech až pěti kusech do větších kontejnerů. Od začátku března je také možno zakořeňovat tři řízky přímo v konečných květináčích o průměru 12 cm. K sázení se používá středně až silně vyhnojený, dobře propustný, rašelinný nebo kůrorašelinný substrát s hodnotou pH v rozmezí 5,5 až 6,0.
Po výsadbě se řízkovanci krátce pěstují při 16 až 18 °C a jakmile zakoření, snižuje se teplota na 14 až 16 °C. U rostlin z podzimních výsadeb v říjnu až listopadu se zařazuje k uspíšení kvetení chladná perioda (6 – 8 týdnů v prosinci až lednu při 6 – 8 nebo 10 – 12 °C). Poté se teplota opět zvyšuje na 14 až 16 °C.
V průběhu kultury se rostliny pěstují na světle, při dostatku čerstvého vzduchu. Jsou středně až silně náročné na živiny a proto se používají 0,2 – 0,3% roztoky vícesložkových hnojiv s vyrovnaným obsahem N, P, K v týdenních intervalech.
K podpoře větvení a ke zkrácení internodií je nutné zaštípnutí výhonů a následné ošetření retardanty. Rostliny se poprvé zaštipují za 10 až 14 dnů po výsadbě do květináčů a pak ještě jednou ve stejném intervalu.
Alonsoa není zvlášť citlivá k napadení škůdci nebo houbovými chorobami. V průběhu pěstování se mohou vyskytnout v porostu mšice nebo molice, při nedostatku vzduchu plíseň šedá.
Venku se této květině nejlépe daří na slunci. Při mírné zálivce a dostatečné výživě kvete celé léto až do příchodu prvních mrazů.

Příklady pěstebních postupů
Z výsadby v polovině ledna až polovině února se získají dobře narostlé výpěstky v květináčích o průměru 10 až 12 cm na polovinu dubna až začátek května., tj. za necelé tři měsíce. Z podzimní výsadby v polovině října až polovině listopadu se dopěstují chlazené rostliny v květináčích o průměru 12 cm za 5 až 5,5 měsíce, tedy na začátek až polovinu dubna.

Použití
Alonsoa meridionalis se vysazuje samostatně do květináčů nebo společně s ostatními letničkami do truhlíků, květinových mís, velkých kontejnerů i na záhony. Ve společnosti středně až silně vzrůstných druhů a odrůd se žlutými, bílými a modrými květy nebo vybarvenými listy jako jsou Anagallis monelii, Argyranthemum frutescens, Bidens ferulifolia, Brachycome multifida, Calceolaria integrifolia, Convolvulus sabatius, Euryops chrysanthemoides, Felicia amelloides, Gazania rigens, Helichrysum apiculatum, Helichrysum microphyllum, Heliotropium arborescens, Lantana camara, Lobelia valida, Lotus maculatus, Lysimachia congestiflora, Lysimachia nummularia, Monopsis lutea, Nemesia fruticans, Origanum vulgare, Oxalis vulcanicola, Plumbago auriculata, Sanvitalia speciosa, Scaevola saligna, Sutera cordata, Torenia a Verbena hybridy vyniká zářivá barva jejích květů.

Text Ing. Věra Nachlingerová, VÚKOZ, v., v., i., Průhonice, Foto arc

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down