Koncem června uspořádala Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu, z. .s., (SZKT) dvě exkurze do školkařské firmy ARBOEKO, s. r. o., v Obříství s podtitulem Než vyroste strom. Celodenní prohlídka školky, zaměřená především na alejové stromy a jejich správné ošetření po výsadbě, byla určena pro arboristy, zaměstnance odborných firem, správce zeleně, zahradní a krajinářské architekty i širokou odbornou veřejnost.
V dopolední části exkurze si účastníci prohlédli pěstební plochy s převahou alejových stromů s komentářem Ing. Stanislava Fleka, vedoucího marketingu a společníka ve společnosti Arboeko, poté následovala praktická ukázka povýsadbového řezu stromů pod vedením arboristy Ing. Pavla Wágnera a v odpoledním bloku se přítomní díky Ing. Zdeňkovi Málkovi, technologovi pěstování alejových stromů ve společnosti Arboeko, seznámili s celým procesem školkařské produkce – od zaškolkování mladého materiálu až po finální produkt alejového stromu.
Pro kompaktní kořenový systém
„Nejlépe roste strom, který zahradník zavlažuje vlastním potem,“ zahájil exkurzi Ing. Flek. Arboeko pěstuje dřeviny zhruba na 230 ha ve dvou střediscích – v Obříství na Mělnicku, kde se zaměřují na pěstování velkých alejových stromů, malých jehličnanů a rostlin v kontejnerech, a ve Smržicích v Olomouckém kraji, kde pěstují dvakrát přesazené alejové stromy do obvodu kmínku 10/12 cm (měřeno v 1 m nad zemí), které poté dopěstovávají v Obříství, dále stromy pro výsadbu v krajině (s kmínkem 8/10 a 10/12) s listem původu, tzn. že se jedná o geneticky původní materiál z ČR. Dále se zde pěstují solitérní jehličnany, vícekmeny a velké solitérní keře.
„Aby byl strom skutečně kvalitní, s dobře vyvinutým kořenovým systémem, je třeba, aby byl minimálně třikrát přesazen,“ vysvětlil Ing. Flek. Do volné půdy školky v Obříství obvykle vysazují nebo přesazují stromy ve velikosti 6/8, 8/10 a 10/12, které dopěstovávají do velikosti 12/14 až 18/20. Stromy dodávané v těchto velikostech musí být podle normy přesázeny minimálně třikrát. Strom je po přesazení nucený začít znovu vytvářet jemné kořenové vlášení, kterým přijímá vodu a živiny. Natřikrát přesazený strom potom v rámci druhu vytvoří nové kořeny relativně blízko kmene a dobývací stroj následně vyzdvihne strom s kompaktním bohatým kořenovým systémem. K tvorbě kompaktních kořenů rovněž významně přispívá kapková závlaha. Kvalitativním ukazatelem stromu je rovný kmen, alejové stromy z Arboeko mají max. 5cm odchylku od kořenového krčku po korunu. Nasazení koruny u alejového stromu je minimálně ve 2,2 m, koruna má mít alespoň pět kosterních větví a musí v ní být dvouleté dřevo, s výjimkou některých taxonů, měla by být pravidelná.*
Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 8/2023.