17.01.2005 | 10:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Agrocar přišel opět s novinkami

Slunečné počasí, hodně prostoru pro předvádění techniky a opět o něco širší sortiment, tak vypadal čtvrtý ročník Sázavy 2004 - předváděcí akce zahradní a komunální techniky. Kdo přijel, shlédl, vyzkoušel a získal informace o motorových strojích Agria, štěpkovačích Eliet a traktorech a komunálních nosičích Holder, zcela jistě odjížděl z městečka Sázavy s inspirací a náměty na rozšíření vlastního strojového parku.

Nosiče nářadí Agria
Výkon, vysoká spolehlivost a velké množství nástavbových komponentů pro ošetřování travnatých ploch, úpravu půdy a údržbu komunálních ploch, to jsou přednosti této značky.
V řadě 3400 jsou univerzální stroje pro celoroční využití. Výkon motoru dosahuje podle typu motoru 8,1 nebo 7,4 kW. Lze připojit žací lištu, mulčovač, štěpkovač, aerifikátor, frézu na pařezy, nůžky na keře, obraceč a shrnovač píce, pro úpravu půdy rotavátor, půdní frézu, rotační brány, secí stroj, oborávací zařízení, vyorávač brambor, pružinový kultivátor, pluh a na údržbu komunálních ploch kombinované zametací zařízení, sněhovou frézu, hydraulickou jednotku, odstředivý sypač, shrnovací radlici, přepravní přívěs a další zařízení. Řídící rukojeť lze výškově nastavit a podle potřeby natočit až o 180.
U řady 5500 KL Grizzly, která má výkon 8,1 respektive 5 kW (diesel), je navíc anivibrační uložení rukojeti, umožňující celodenní práci určeného pracovníka. V Agrii 5900 Bison je benzínový motor Robin nahrazen výkonnějším motorem Kubota a dieselový Lombardini motorem Yanmar. Agria 5900 Tajfun má 13,2kW motor BriggsStratton. Předností je o 40  větší výkon, který dovolí například při mulčování zpracovat dvojnásobně velkou plochu.
Ukázky práce s nářadím na nosičích Agria probíhaly v údolní nivě řeky Sázavy. Nářadí určené k přípravu půdy mělo na písčité půdě ideální podmínky pro vyniknutí. Rotavátor i rotační brány připravovaly půdu k osetí bez jakýchkoli potíží. Podle slov Milana Hrubého, z firmy Agrocar, s. r. o., není problémem ani zpracování uježděné hliněné cesty, prodlouží se jen doba kvalitní přípravy půdy. Příjemně překvapil bezpečnostní mulčovač, který si lehce poradil s vysokým porostem při pobřeží řeky. Sekačky předvedly kosení standardní kvality. Jejich konkurenční výhodou je kromě velké svahové dostupnosti také neomezená výška travního porostu.
Profesionální štěpkovače
Novinkou pro české zahradníky jsou štěpkovače belgické firmy Eliet. Za touto značkou se skrývá dvacet let usilovné práce na jejich vývoji. Uživatelé u všech typů uvítají především mobilitu, umožňující práci, pojezd, naložení a vyložení na přívěsný vozík zvládnout bez věších problémů jednomu pracovníkovi.
Drcení je u všech typů řešeno rotačním pohybem nožů v drtícím prostoru. Na rozdíl od mnoha konkurenčních drtičů se nepoužívají protinože, velikost štěpky se nastavuje velikostí otvorů v sítu, kterým propadává drť na zem. Životnost nožů ( jsou otočné a lze je brousit) se pohybuje mezi 100 až 150 hodinami. Systém drcení dovoluje zpracovat dokonce mokré listí a jehličí - stačí jen vyměnit síto. Údržba stroje je velmi snadná.
Lze vybírat ze sortimentu zahrnující malé drtiče na kolech bez pojezdu schopné zpracovat dřevní hmotu do průměru 30 mm, drtiče kolové s pojezdem, i po drtič na pásech, který si poradí s průměrem větve 120 mm. Právě tento, nejsilnější stroj Eliet Super Prof 2000 lze doporučit pro komunální zahradnictví nebo firmu zajišťující údržbu ve městě, přilehlého okolí nebo likvidující zbytky po lesní těžbě. Pohon zajišťují motory BriggsStratton Vanguard. Podle potřeby lze instalovat kola nebo pásy.
Pro středně velké zahradnictví jsou vhodné Eliet Major, případně Eliet Major Pro, schopné zpracovat větve do průměru 40 resp. 55 mm. Šířka vkládacího otvoru je 350 mm. Podle přání zákazníka lze instalovat motor BriggsStratton nebo Honda.
Agrocar předvedl také další sortiment vyráběný firmou Eliet – vertikutátory E 400, E 501, E 501 Pro, E 750 a Compactor, který osivo zapraví do hloubky tří milimetrů a uválí. Uplatnění u nás hledá zatím ořezávač trávy z okrajů chodníku nebo vyfoukávač trávy z komunikací.
Holder - řešení pro komunální sféru
Komunální kloubové malotraktory i nosiče nářadí se řadí ve svých kategoriích na přední místo. Kvalitě odpovídá i cena, která je vyvážená spolehlivostí, dlouhou životností a univerzálností použití. Každý stroj je originální a vyrobený podle požadavků zákazníka.
Přehlídky se v Sázavě zúčastnily jak Holdery komunální – C 2.42, C 3.42 a C 9700 H tak i agro – A 5.58 C. Při ukázkových jízdách s nářadím vynikala především jejich pohyblivost a svahová dostupnost, komfort a snadné řízení bylo samozřejmostí.
Holder C 3.42, o výkonu 31 kW, vybavený travní sekačkou, dokázal velmi rychle a obratně pokosit a odstranit travní porost, bez potíží si poradí díky kloubovému převodu i s obsekáváním stromů. K vidění byly i adaptéry na čištění chodníků a sypač inertního materiálu. Sortiment přídavných zařízení je velmi široký a rozmanitý.
Výběr techniky pro údržbu veřejné zeleně je třeba zvažovat z různých hledisek. Nabídka na trhu je dnes široká a pokud při rozhodování firem nebudeme brát v úvahu vedlejší zájmy, stálo by za to uspořádat větší přehlídku komunální techniky v rámci níž by si zákazník v klidu jednotlivé stroje porovnal sám. Stroje v nabídce firmy Agrocar by jistě obstály.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down