25.05.2005 | 10:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Agrisorb ochrání rostliny před suchem

Agrisorb je práškový koncentrát určený na přípravu ochranného kořenového hydrogelu, který chrání kořeny rostlin před zaschnutím při přesazování, přepravě a skladování. Jedná se o organickou polymerní sloučeninu schopnou do své struktury extrémně vázat vodu a v průběhu vegetace ji předávat kořenům.

Vytvořený gel z přípravku chrání nejjemnější kořenový sytém rostliny (kořenové vlášení) před poškozením suchem a vlivy přesazování. Po ošetření kořenů rostlin a následném vysázení přítomnost Agrisorbu urychlí kontakt s okolní půdou, a tím se zabezpečí překonání přesazovacího šoku. Gel vytvořený z 1 g Agrisorbu je schopný vázat až 300 g vody! Se stoupající tvrdostí schopnost vázat vodu o několik procent klesá.
Agrisorb se používá při výsadbě jehličnanů a listnáčů v lesním hospodářství, při výsadbě ovocných stromků, sazenic révy vinné a drobného ovoce, při přeskladňování sazenic stromů a keřů ve školkách po vyzvednutí, při vegetativním množení rostlin pro zlepšení kvality substrátů, při vysazování sazenic zeleniny, květin, tabáku apod., při ošetření kořenů rostlin při skladování a v zásilkových službách (trvalky, jahody apod.), při výsevech trav na nekvalitních stanovištích (1 kg Agrisorbu smíchat s 1 m3 půdy a touto směsí překrýt výsevek), při přípravě půdních substrátů pro výsadbu rostlin.
Agrisorb se používá jako 0,8–1% roztok. Prášek se postupně sype za stálého míchání do vody. Úplného zbobtnání se dosáhne po 30 minutách až hodině. Správná konzistence roztoku je, když gel neodkapává z namočených kořenů.
Aplikace přípravku se může provádět formou máčení, kdy se kořeny sazenic buď jednotlivě nebo ve svazcích namočí do připraveného gelu, nechají se odkapat a pak se provede výsadba.
Při výsadbě balíčkované sadby zvláště v extrémních podmínkách (sucho) se doporučuje obohatit substráty 2–3 kg práškového Agrisorbu/m3, čímž se zvyšuje šance jednotlivých sazenic na ujmutí a přežití.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down