28.12.2010 | 06:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Adam na nové adrese

Říká se, že je lepší vyhořet než se stěhovat. Své by o tom mohli povědět i v Adam Zahradnická, a. s. Ti se totiž v průběhu posledních tří let stěhovali hned dvakrát. Pražské středisko se z Prašného mostu přesunulo na provizorní pronajaté plochy a po roce se stěhovali do vlastního, nově vybudovaného areálu u obce Bříství.

Od konce loňského roku tedy pracuje Ing. Lukáš Mráz se svým týmem na nových plochách. Ideální poloha hned u sjezdu z hradecké dálnice D11, dostatek prostoru k manipulaci i uskladnění rostlin, to vše přinesla nová adresa Střediska Praha.

Skoro rok ve svém
„Již v době, kdy jsme se zabydlovali v areálu u Prašného mostu jsme věděli, že to nebude natrvalo,“ říká Lukáš Mráz. „Areál měl sice mnoho výhod jako velmi příjemné umístění ve vzrostlé zeleni, které dodávalo dojem prvorepublikového zahradnictví i blízkost Pražského Hradu, dějiště české historie. Bylo s ním však spojeno i mnoho nevýhod, především špatná dopravní dostupnost a nemožnost rozšíření prostoru. Na tomto místě jsme vydrželi deset let.“
Z těchto důvodů a i kvůli plánované výstavbě tunelu Blanka se tak museli na konci roku 2007 přesunout. Prvně do provizorního umístění v obci Bříství a v prosinci roku 2009 do vlastního areálu v téže obci. Původně pole se tak během dvou let přeměnilo na funkční prodejní areál.

K dispozici necelé dva hektary
Na ploše bezmála dvou hektarů zaujímá okolo 8000 metrů čtverečních vlastní prodejní plocha pro kontejnerované dřeviny a písková plocha pro balové jehličnany. Dalších bezmála osm tisíc metrů by měla obsadit zakládka balových rostlin, kompost a skládka substrátu a necelé dva tisíce metrů jsou věnované manipulační ploše pro třídění, kompletaci a nakládku zboží. Napojení na labský závlahový systém umožňuje od dubna do října bezproblémovou zálivku a v případě výpadku je k dispozici záložní studna.
Větší plocha areálu umožňuje nově i nabídku substrátů, mulčovací kůry a hnojiv. Společně s dříve nabízenými kotvícími systémy Gefa, mulčovacími plachetkami, protikořenovými fóliemi, kůly a jutou tak v tomto středisku nabídnou veškerý materiál pro realizace zahradních ploch. Z produkce nizozemské společnosti Barenbrug pochází nabízená špičková travní osiva. Novinkou je rozšíření nabídky o travní koberce.

Nákup bez zdržování
Zákazníci jistě ocení i umístění areálu – v srdci polabské zahradnické oblasti, pouhých 18 kilometrů od Prahy a přímo u sjezdu z dálnice D11 u Bříství. Příjemný je i dostatečný prodejní prostor. Plocha pro nákup rostlin v kontejnerech funguje jako samoobslužná, zákazník sám si vybere a případně naloží rostliny na vozík a přesune k pokladně. Pokud jde o nákup větší, vybrané rostliny pouze umístí na zpevněnou plochu, odkud je odveze některý z pověřených zaměstnanců společnosti Adam. K případné asistenci na prodejní ploše je k dispozici prodejní personál, který o tuto plochu pečuje a přesně ví, kde a které rostliny jsou v tuto chvíli k dispozici. Po odvezení rostliny se štítky jednotlivých rostlin naskenují, na jejich základě se vypracuje potřebná předávací dokumentace a rostliny mohou být odvezeny.
Dále funguje i možnost nákupu bez návštěvy prodejních ploch ¬– po telefonické nebo emailové objednávce.

Na přání zákazníka
Co se nemění, je nabídka sortimentu společnosti Adam zahradnická. Tradičně jsou nabízeny okrasné dřeviny všech druhů a velikostí. Specialitou společnosti jsou vzrostlé stromy a solitéry, alejové a jehličnaté stromy nadstandardního vzrůstu. Umí reagovat na přesné požadavky zákazníků a v průběhu sezóny v průměru do deseti dnů dodat požadované zboží. Pokud se jedná o opravdovou specialitu a rozpočet zakázky to dovoluje, je možné navštívit se zákazníkem vytipované zahraniční školky a zboží s ním na místě vybrat. Za 15 let působení společnosti Adam na trhu mají obrovský přehled, co jaká školka nabízí a v čem jsou její přednosti.
Prodej stále probíhá pouze zahradnickým profesionálům a zahradnickým centrům. Své brány tak zavírá neprofesionálům i nespecializovaným maloobchodním prodejcům.

Více dodavatelů z Čech
Mezi dodavateli samozřejmě figurují školky z evropských školkařských velmocí jako je Nizozemsko, Belgie, Německo a Itálie. Každá z těchto školek se specializuje na nějaký určitý sortiment a úkolem zaměstnanců společnosti Adam zahradnická je neustálá orientace v jejich širokém sortimentu. V případě neznalosti producenta a pěstebních podmínek by mohl nastat u rostlin z Itálie či ze západního Německa či Nizozemska problém s přezimováním. V Adam zahradnická však případným problémům předchází dlouhodobou spoluprací s producentem a výběrem takových, kteří rostliny vypěstují v dobré vnitřní kvalitě. Při výsadbě je důležitá volba optimálního termínu výsadby a musíme zohlednit i lokalitu výsadby. Svou roli zde hraje i mikroklima oblasti a půdní podmínky. Časté jsou konzultace odběratelů s pracovníky Adam zahradnická na toto téma.
Oproti dřívějším letům se postupně zvyšuje počet českých dodavatelů. Před třemi roky od nich pocházela pouze zanedbatelná část, dnes přichází od domácích producentů zhruba polovina zboží. Nejčastěji od nich nakupují kontejnerované dřeviny o velikostech od tří do pěti litrů, balové jehličnany a popínavé rostliny. Výhodou dodávek z Čech je kratší dodací termín a transport.

Co zbývá dodat
V novém středisku v Bříství pracuje šest zaměstnanců a na sezónu jsou najímáni brigádníci. Sídlo firmy je stále v moravských Lelekovicích. Zde pracuje šest zaměstnanců v čele s ředitelem společnosti Ing. Martinem Hádkem.
Pro lepší kontakt se zákazníky došlo k modernizaci webových stránek společnosti (www.adamza.cz) a pro všechny odběratele společnosti je na 16. až 17. září připraveno slavnostní otevření podzimní sezóny v Bříství. Návštěvníci budou mít možnost shlédnout nové plochy společnosti, obdivovat speciality v sortimentu i rozsah aktivit společnosti Adam zahradnická.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down