26.03.2006 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

A sen se stane skutečností

Tak zní heslo z letáku rodinné firmy Libera, zaměřené na šlechtění, produkci a prodej osiv paprik. Že je tomu skutečně tak se přesvědčil už nejeden pěstitel. Vybírat je opravdu z čeho. Majitelky Libery, šlechtitelky Ing. Teclová a její dcera Ing. Blanka Uheríková, totiž nabízejí papriky různých barev, tvarů, tloušťky stěny, nároků na pěstování a také chuti.

Rodinná firma Libera byla založena v rove 1993 Ing. Jiřinou Teclovou. Za dobu svého trvání si vydobyla přední domácí i evropské místo v oblasti šlechtění paprik. Jejich odrůdy paprik se v našich klimatických podmínkách velmi osvědčily a přinášejí kvalitní a bohatou sklizeň.

Historie
Ing. Jiřina Teclová začínala na šlechtitelské stanici v Melči se šlechtěním luskovin a obilovin. Od roku 1965 se zabývala šlechtěním jílků a jetelů, jehož výsledkem jsou odrůda jetele červeného ‘Radegast‘ a jílku vytrvalého ‘Tarpan‘. V rámci delimitace šlechtitelské stanice Melč v roce 1977 přešla Ing. Teclová do Výzkumného a šlechtitelského ústavu zelinářského v Olomouci, kde vedla oddělení šlechtění. V té době se na stanicích po celé republice setkávala s vynikajícími odborníky evropské úrovně jak z řad šlechtitelů, tak vědeckých pracovníků. Koordinovala činnost šlechtitelské rady pro zeleniny, zkoušky novošlechtění a činnost 18 specializovaných šlechtitelských týmů. Výzkumný ústav byl postupně utlumován a nakonec zanikl. Po roce 1989 se vrátila k praktické šlechtitelské práci, která ji zajímala nejvíce. Právě zde, ve výzkumném ústavu byly velmi dobré podmínky pro šlechtění paprik. Fytotrony a další vybavení práci značně urychlovala. V průběhu jednoho roku tak bylo možné vytvořit tři generace šlechtitelského materiálu. Výchozí šlechtitelský materiál převzala po skvělém vědeckém pracovníku a šlechtiteli Ing. Betlachovi CSc., který je autorem odrůdy ‘Dora‘ a ‘Doranova‘.
Vzhledem k tomu, že se postupem času začaly podmínky k práci velmi zhoršovat, rozhodla se Ing. Teclová osamostatnit. Veškerý materiál včetně ustálených linií v množství 17 kg předala v roce 1993 do genových zdrojů s tím, že po dobu pěti let nesměl nikdo s osivem disponovat. Zároveň požádala o ocenění nehmotných aktivit účetně nevedených z oblasti šlechtěných odrůd paprik zeleninového typu know–how i přesto, že byla jejich tvůrkyní. Požádala také o převod duševního a fyzického vlastnictví pomocí smlouvy podle Obchodního zákoníku s tím, že VŠÚZ předává Ing. Teclové nehmotné aktivum jako know-how spadající svou povahou do oblasti průmyslového a jiného vlastnictví za úplatu dle ocenění vypracovaného legislativním a právním odborem Mze ČR.
Dalším krokem Ing. Jiřiny Teclové byl návrat do svého rodiště v Ostravě – Krásném Poli. I přesto, že nadmořská výška 360 m nepatří mezi ideální pěstitelské oblasti, pokračovala i s dcerou Ing. Blankou Uheríkovou v šlechtitelské práci. Přikoupily pozemky a manžel Blanky Ing. Jindřich Uherík vyrobil 18 fóliovníků. Od té doby tuto krytou plochu neustále vylepšují a zdokonalují. Využívají k tomu nejnovější poznatky v oblasti konstrukcí, vytápění plynem s tunelovým rukávcem, dvojitou fólii se vzduchovou mezerou, vlhkostní a tepelná čidel, centrálně řízené závlahy, dávkování živin atd. Velkou pozornost v Libeře věnují i technickému zázemí (výpočetní a laboratorní technika) a také marketingu. A právě marketing a reklama jsou pro úspěšnost firmy velmi důležité. Proto jim věnují velkou pozornost. Pravidelně se účastní výstav, pořizují propagační materiály, letáky, organizují přednášky a velký důraz kladou i na vzhled obalů osiva. Druhá dcera Ing. Teclové, Ing. Silvie Janalíková, jako ekonom firmy, se věnuje mimo tuto činnost i drobným zahrádkářům a seznamuje je s hlavními zásadami úspěšného pěstování paprik.

Úspěchy evropské úrovně
Veškeré úsilí bylo završeno detailním zvládnutím šlechtitelské metody barevnosti paprik, díky čemu se šlechtitelky z Krásného Pole dostaly na jedno z čelních míst evropského šlechtění. Při vstupu do některého z foliových tunelů koncem sezóny máte pocit, že jste vstoupili do paprikové džungle. Nezvykle bujné rostliny jsou obtěžkány nádhernými plody nejrůznějších barev a tvarů. Avšak nejen barva a tvar, ale především současné zrání, co nejdelší uchování kvality, pomalé přezrávání, zvýšený obsah cenných látek, odolnost vůči chorobám a vynikající chuť jsou atributy, na které se zde zaměřují. Nové odrůdy jsou navíc velmi přizpůsobivé a vhodné k pěstování i v méně příznivých klimatických podmínkách. K vidění jsou papriky barvy fialové, červené, žluté, hnědé i oranžové. Ty mají samozřejmě nejrůznější tvary, tloušťky stěn a také chutě (jablečná, melounová, kaktusová atd.) Další zajímavou skupinou jsou tzv. kozí rohy – odrůdy s tvarem plodu dlouze trojúhelníkovitého. Jeho délka je až 30 cm, má středně silné stěny, sladkou chuť a širokou škálu barev. Patří sem ‘Saturn‘, ‘Orfeus‘, ‘Mars‘, ‘Julus‘. Do skupiny beraních rohů patří odrůda ‘Italos‘, ‘Pluto‘. Jsou tenké a dlouhé, určené ke konzervaci. Zástupcem skupiny tzv. rajčatového typu jsou odrůdy ‘Slávka‘ a ‘Ludmila‘. Mají téměř kulatý tvar, vynikají velmi výraznou sladkou chutí a při tloušťce stěny 10 a více mm se staly hitem.
„Jsme přesvědčeni a chceme to i dokázat, že kolébkou šlechtění je naše republika. Radikálně jsme změnili pěstební technologii viz.doporučení pro pěstování agroperlit, černá textilie, vyvazování do řad. Naše odrůdy jsou velmi ranné, vysoce výnosné hybridy s délkou vegetační doby od výsevu do technické zralosti asi 110 až 120 dní,“ říká Ing. Jiřina Teclová.
Bohatá kolekce paprik vystavená ve skleníku na mezinárodním agrosalonu Země živitelka zaujala pozornost nejen mnoha návštěvníků, ale i odborné poroty, která udělila ocenění Zlatý klas odrůdě ‘Beate‘ F1 v roce 1994 a v roce 1999 celé kolekci hybridních paprik a v roce 2005 za kolekci barev zeleninových paprik.
V současné době má Libera registrovaných 44 vlastních odrůd zeleninových paprik, vyšlechtěných speciálně pro tuzemské podmínky a 12 novošlechtění je v registračních zkouškách ÚKZÚZ. Velký důraz je kladen na kvalitu prodávaných osiv – veškerá produkce je podrobována přísné kontrole ve spolupráci s ÚKZÚZ Praha. U klasických odrůd je osivo množeno v zahraničí neboť vyšší sluneční svit dociluje jeho nepoměrně vyšší kvalitu než je možné dosáhnout v naších podmínkách.

Zahradníci
Zahradníci jsou pro Liberu speciální zákazníci. Snaží se jim nabídnout osiva kvalitně zabalena a v množství požadovaném zákazníkem. Volně vážená osiva jsou dodávána při odběru větším než 1g semen od dané odrůdy. Jeden gram osiva paprik obsahuje 100 – 120 ks semen (záleží na odrůdě). Víceletá garance na klíčivost osiva je zaručena balením v kvalitním hliníkovém obalu. Klíčivost většiny odrůd byla ověřena ÚKZÚZ Praha a pohybuje se od 85% do 98%.
Zahradníci bezesporu ocení velmi výhodnou cenu volně váženého osiva. Podrobný popis nabízených odrůd, včetně atraktivních novinek, techniky pěstování i ochraně rostlin včetně vyjmenování doporučených ochranných prostředků je uvedený také na webových stránkách společnosti www.paprikylibera.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down