Botanické zahrady v Teplicích a Schellerhau se dohodly na vzájemném partnerství. Jejich prvním společným projektem bude projekt z Programu spolupráce na podporu přeshraniční spolupráce mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko 2014–2020 v rámci cíle „Evropská územní spolupráce“. Žádost byla schválena v předchozích dnech a projekt se naplno rozběhne od 1. července. Cílem je vyzdvihnout jedinečnost obou zahrad a rozšířit o nich povědomí mezi obyvateli Krušnohoří. Projekt Krušnohorská botanika poběží do listopadu letošního roku. Celkové výdaje projektu přesahují 15 tisíc eur, výše podpory tvoří 85 %, tedy cca 12,77 tisíc eur.
Teplická botanická zahrada je jediná v Ústeckém kraji. V Česku dnes patří mezi nejprogresivnější. Teplice jsou zároveň jediným lázeňským městem v zemi, které disponuje botanickou zahradou. Počátky zahrady v blízkosti Písečného vrchu sahají až do roku 1896, kdy bylo rozhodnuto o vybudování zásobní zahrady pro město Teplice-Šanov. Původní zahrada sloužila zejména k předpěstování rostlin do lázeňských parků a zazimování palem. Ta současná, která je aktivním členem Unie botanických zahrad ČR, disponuje čtyřmi expozičními skleníky a venkovní expozicí s geograficky uspořádanými záhony.
Botanická zahrada v saském Schellerhau byla založena roku 1906 jako soukromá pokusná zahrada, ve které se vysazovaly ovocné stromy, bobuloviny, od roku 1916, kdy zahrada přešla do správy Lesnické botanické zahrady, se začala psát její nová historie. Na vysokohorských staveništích nalezneme typické rostliny alpinských luk a skalisek. Z různých míst se nabízejí okouzlující výhledy na bohatou záplavu květů a do okolní krajiny.
Obě zahrady se snaží vytvořit nejen moderní botanickou zahradu na úrovni 21. století, ale zejména místo, kam se budou návštěvníci rádi vracet a trávit zde svůj volný čas. Spojení prostřednictvím Euroregionu Elbe/Labe je ideálním začátkem pro budoucí rozvoj.
„Společný projekt je zaměřen na prohloubení spolupráce obou zahrad ve vybraných oblastech, kromě péče o rostliny jsou to také služby pro návštěvníky. Takovou službou směrem k veřejnosti je edukace zaměřená na životní prostředí a cestovní ruch. Velký potenciál mají zahrady v poskytování osvěty v oblasti nových technologií. Mnoho obyvatel ani netuší, že mají v blízkosti dvě velmi zajímavé zahrady, proto budou vydány informační materiály a včetně kampaní na sociálních sítích,“ sdělil Petr Šíla, ředitel botanické zahrady v Teplicích.
„Velmi si vážím aktivity našich přátel z Teplic a těším se na společnou práci pro obyvatele Krušnohoří,“ dodala Annette Zimmermann, vedoucí správy zahrady v Schellerhau.
Jedním z důležitých výstupů projektu bude také využití analýzy ke zlepšení komunikace a zvýšení povědomí o obou zahradách. Ty do budoucna plánují spolupráci rozšířit o další přirozené partnery z Euroregionu Labe, který dnes tvoří čtyři německé a čtyři české regiony.*